“Bronze Electrolytic Copper Powder” has been added to your cart. View cart
Cobalt Iron Alloy Powder (Nano and Micron Particle Size)
₹0.00
| Product | Fe-Co |
| Size | 200 Mesh (Customisation is Possible)
Also available in nano and micro size range |
| Product Number | NCZ-A-142 |
| Formula | Fe-Co |
| Product Details | Iron Cobalt powder |
| Ratio Fe-Co | 50:50
(Composition Customization is Possible) |
| Purity | ≥ 99% |
| Form | Powder |
Category: Other Speciality Chemicals & Materials
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at: sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
Black Iron Oxide Synthetic Powder
₹0.00
Product Name: Black Iron Oxide Synthetic Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Black Iron Oxide Synthetic Powder |
| CAS No. | 1317-61-9 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Fe3O4 |
| Product Code | NCZ-AE-190 |
Boron Iron Powder
₹0.00
Product Name: Boron Iron Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Boron Iron Powder |
| CAS No. | 7440-42-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | FeB |
| Product Code | NCZ-AE-205 |
Boron Oxide Powder
₹0.00
Product Name: Boron Oxide Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Boron Oxide Powder |
| CAS No. | 1303-86-2 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | B2O3 |
| Product Code | NCZ-AE-239 |
Brass Metal Powder
₹0.00
Product Name: Brass Metal Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Brass Metal Powder |
| CAS No. | 63338-02-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Brass |
| Product Code | NCZ-AE-242 |
Calcium Hexaboride Powder
₹0.00
Product Name: Calcium Hexaboride Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Calcium Hexaboride Powder |
| CAS No. | 12007-99-7 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | CaB6 |
| Product Code | NCZ-AE-198 |
Chromium Nitride Powder
₹0.00
Product Name: Chromium Nitride Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Chromium Nitride Powder |
| CAS No. | 24094-93-7 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | CrN |
| Product Code | NCZ-AE-111 |
Molybdenum Disulfide (MoS2) Powder, MoS2
₹0.00
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
₹0.00
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
Key Words: Ti-6-4; UNS R56400; ASTM Grade 5 titanium; UNS R56401 (ELI); Ti6Al4V, biomaterials, biomedical implants, biocompatibility, Laser Cladding, 3D Printing
| Product | Titanium Alloy Ti-6Al-4V (Grade 5), Annealed |
| MF | Ti-6Al-4V |
| Item Code | NCZ-AM-103-19 |
| CAS Number | 12743-70-3 |
| Particle Size | 45-75 Micron (Customization is available) |
| Composition: | Ti/6Al/4V |
| Purity | 98% to 99.99% |