“Gadolinium Oxide Nanoparticles” has been added to your cart. View cart
Europium Oxide Nanoparticles
₹0.00
Europium Oxide Nanopowder
Europium Oxide Nanoparticles
Nano Europium Oxide powder
| MF: | Eu2O3 |
| Chemical Name: | Europium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 25 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder/Dispersion |
| Product Number: | #NCZ2701 |
| CAS Number | 1308-96-9 |
Europium Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.
Category: Nanoparticles & Nanopowders
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
Aluminum Oxide Nanoparticles
₹0.00
Aluminum Oxide Nanoparticles
| MF: | Al2O3, alpha |
| Chemical Name: | Aluminum Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 200 nm |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ2201 |
| CAS Number | 1344-28-1 |
Aluminum Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Barium Titanate Nanopowder
₹0.00
Barium Titanate Nanopowder
| MF: | BaTiO3 |
| Chemical Name: | Barium Titanate |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 100 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ801 |
| CAS Number | 12047-27-7 |
Barium Titanate Nanopowder
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Bismuth Nanopowder
₹0.00
Bismuth Nanopowder
Bismuth metal Nanopowder
Bismuth Nanoparticles
| Product |
Bismuth Nanopowder |
| Formula | Bi |
| Stock No. | NCZNP104-19 |
| CAS | 7429-90-5 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm (customization available) |
| Melting Point | 271 ˚C |
| SSA | 20 m2/g |
| Boiling Point | 143.-1560 ˚C |
Bismuth Oxide Nanopowder
₹0.00
Bismuth Oxide Nanopowder
| Product | Bismuth Oxide Nanoparticles |
| Formula | Bi2O3 |
| Stock No. | NCZNP105-19 |
| CAS | 1304-76-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 40 nm to 200 nm (customization available) |
| Morphology | Spherical |
| Density | 8.9 g/cm3 |
Bismuth Oxide Nanopowder
Note: We supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Boron Nanoparticles
₹0.00
Boron Nanoparticles
Boron Nanopowder
Nano Boron Powder
| Product | Boron Nanoparticles |
| Formula | B |
| Stock No. | NCZNP106-19 |
| CAS | 7440-42-8 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80 nm (customization available) |
| Colour | Brown black |
| Melting Point | 2400 ˚C |
| Hardness | 9.5 |
| Boiling Point | 2700 ˚C |
Chromium Oxide Nanopowder
₹0.00
Chromium Oxide Nanoparticles
Chromium Oxide Nanopowder
Nano Chromium Oxide Powder
| MF: | Cr2O3 |
| Chemical Name: | Chromium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1601 |
| CAS Number | 1308-38-9 |
Tantalum Nitride Nanoparticles
₹0.00
Nano Tantalum Nitride Powder
Tantalum Nitride Nanoparticles
Tantalum Nitride Nanopowder
| FORM | POWDER |
| Molecular Weight | 194.95 g/mol |
| APS | 80-100 nm |
| Density | 14.30 g/ml |
| Melting Point | 3000-3200˚C |
| Molecular Formula | TaN |
| Crystal Structure | Cubic |
| Free carbon | 0.07% |
| Specific Gravity | 16.3 g/cc |
| Appearance and Odor | Black to grey powder, no odor |
| Solubility in H2O | Insoluble |
| CAS | 12033-62-4 |
Titanium Disilicide TiSi2
₹0.00
Titanium Disilicide TiSi2 Nanoparticles
Nano Titanium Disilicide
| MF | TiSi2 |
| Chemical Name | Titanium Disilicide |
| Purity | ≥ 99% |
| APS | 50-100 nm, 1 to 5 um, 10 um, 325 Mesh (Size Customization possible) |
| Form | Gray Powder |
| Product Number | NCZ3248-20 |
| CAS Number | 12039-83-7 |
Note: We supply different products of microparticles and Nanoparticles powder in all sizes range according to the client’s requirements.
Titanium Disilicide Powder
Titanium disilicide (TiSi2) possesses various advantages including low electrical resistivity, high-temperature resistance, and good stability, etc. TiSi2 can be applied to a wide range of areas including microelectronics, aviation high-temperature-resistant materials, coating materials, etc. And it has become a research hotspot of relative areas.
