Silver Dispersion Nanoparticles
₹0.00
Silver Nanoparticles Dispersion
Colloidal Silver Dispersion
Silver Dispersion Nanoparticles
| MF: | Ag |
| Chemical Name: | Silver Dispersion Nanoparticles |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 70 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nano dispersion |
| Product Number: | NCZD1001 |
| CAS Number | 7440-22-4 |
Applications:
The antibacterial effects of silver nanoparticles have been used to control bacterial growth in a variety of applications, including dental work, surgery applications, wounds and burns treatment, and biomedical devices. It is well known that silver ions and silver-based compounds are highly toxic to microorganisms.
Please contact us for customization and price inquiry.
Note: We supply different size products of micro and Nano Size range dispersion according to the client’s requirements.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Related products
Europium Doped Zinc Oxide Dispersion
| Product | Europium Doped Zinc Oxide Dispersion |
| CAS | 1314-13-2 |
| Product Number | NCZ-D-1505N |
| APS | 20-50 nm (Size Customization is possible) |
| Purity | 99.9% |
| Molecular Formula | Eu/ZnO |
| Form | Dispersion |
| Boiling Point | < 120 °C |
| PH value | 7.5±1.5 |
| Solvent | IPA/Ethanol |
| Content | 3-5 wt% |
| Density | 1.7 g/mL ± 0.1 g/mL at 25 °C |
| Doping | Europium (Eu) Doped |
| Available Quantities | 10 ml, 50 ml, 100 ml, 250 ml and larger quantities |
Nickel Oxide Dispersion
| Product | Nickel (II) Oxide Dispersion |
| Product Number | NCZ-D-108-N |
| CAS | 1313-99-1 |
| HS Code | 28254000 |
| APS | 50 nm (Size Customization is possible) |
| Purity | 99.9% |
| Molecular Formula | NiO |
| Form | Dispersion |
| Colour | Milky Green |
| Boiling Point | < 120 °C |
| PH value | 6 - 7 |
| Solvent | Butanol/Water/IPA (customization available) |
| Concentration | 3 wt% |
Silver Colloidal Dispersion
| MF: | Ag |
| Chemical Name: | Silver Colloidal Dispersion |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nano dispersion |
| Product Number: | NCZD1002 |
| CAS Number | 7440-22-4 |
SWCNT Dispersion
| MF: | SWCNT |
| Chemical Name: | SWCNT Dispersion |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter | 1 to 2 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nano dispersion |
| Product Number: | NCZD2801 |
| CAS Number | 308068-56-6 |
Transparent Conductive Ink
| MF: | CNT/Graphene/Silver Paste/Silver Nanowires/PEDOT/PSS (Customization possible) |
| Chemical Name: | Transparent conductive ink |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 0.5-1.5 micron (Size Customization possible) |
| Form: | Ink/Paste |
| Product Number: | NCZD3001 |
| CAS Number | 308068-56-6 |
Yttrium Doped Zinc Oxide Dispersion
| Product | Yttrium Doped Zinc Oxide Dispersion |
| Product Number | NCZ-D110-N |
| CAS | 1314-13-2 |
| HS Code | 28053000 |
| APS | 50 nm (Size customization is possible) |
| Purity | 99.9% |
| Molecular Formula | 1 mol% Yttrium by weight (Y/ZnO) |
| Form | Dispersion (Also available in Powder Form) |
| Boiling Point | < 120 °C |
| PH value | 7.5±1.5 |
| Solvent | Toluene/ ask to customize |
| Content | 3-5 wt% |
| Density | 1.7 g/mL±0.1 g/mL at 25 °C |
| Doping | Yttrium(Y) Doped |
| Available Quantities | 10 ml, 50 ml, 100 ml, 250 ml, and larger quantities |
Zirconia Slurry Polishing
Zirconia Slurry Polishing
Zirconia Slurry Polishing (ZrO2, Purity: 99.9 %, APS: 50-80 nm)| Product | Zirconia Slurry Polishing |
| Product Number | NCZ-D112-N |
| CAS | 1314-23-4 |
| HS Code | 34059090 |
| APS | 50-80 nm (Size customization is possible) |
| Purity | 99.9 % |
| Form | Liquid (also available in Powder Form) |
| Colour | White |
| PH value | 5-7 |
| Concentration | 20 wt% (Available as per Customer requirement) |
| Dispersing Agent | Organic Solvent (DMF), IPA Ethanol, Water (ddH2O) or ask for customization |
| Available Quantities | 10 ml, 50 ml, 100 ml, 250 ml and larger quantities |
Zirconium Oxide Nanoparticle Dispersion
| MF: | ZrO2 |
| Chemical Name: | Zirconium Oxide Dispersion |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 20-80 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nano dispersion |
| Product Number: | NCZD3201 |
| CAS Number | 1314-23-4 |
