“Silica Coated Aluminium Nano powder” has been added to your cart. View cart
Aluminum Nanoparticles
₹0.00
Aluminum Nanoparticles
| MF: | Al |
| Chemical Name: | Aluminum |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ201 |
| CAS Number | 7429-90-5 |
Aluminum Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.
Category: Nanoparticles & Nanopowders
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
Boron Nanoparticles
₹0.00
Boron Nanoparticles
Boron Nanopowder
Nano Boron Powder
| Product | Boron Nanoparticles |
| Formula | B |
| Stock No. | NCZNP106-19 |
| CAS | 7440-42-8 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80 nm (customization available) |
| Colour | Brown black |
| Melting Point | 2400 ˚C |
| Hardness | 9.5 |
| Boiling Point | 2700 ˚C |
Cadmium Nanoparticles
₹0.00
Cadmium Nanoparticles
Cadmium Nanopowder
Nano Cadmium powder
| Product | Cadmium Nanoparticles |
| Stock No. | NCZNP108-19 |
| CAS | 7440-43-9 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 60-80 nm (customization available) |
| Molecular Formula | Cd |
| Molecular Weight | 112.41 g/mol |
| Form | Powder |
| Colour | Grey |
| Density | 8.65 g/cm³ |
| Melting Point | 320.9 °C |
| Boiling Point | 765 °C |
| Young's Modulus | 50 GPa |
Cadmium Oxide Nanoparticles
₹0.00
Cadmium Oxide Nanoparticles
Cadmium Oxide Nanopowder
Nano Cadmium Oxide Powder
| Product | Cadmium Oxide Nanoparticles |
| Formula | CdO |
| Stock No. | NCZNP109-19 |
| CAS | 1306-19-0 |
| Purity | 99.5% |
| APS | 20-30 nm (customization available) |
| Colour | white |
| Morphology | Spherical |
| Density | 8.15 g/cm3 |
| Melting Point | 1427 ˚C |
| Boiling Point | 1559 ˚C |
Cadmium Selenide Nanoparticles
₹0.00
Cadmium Selenide Nanoparticles
Cadmium Selenide Nanopowder
Nano Cadmium Selenide powder
| Product | Cadmium Selenide Nanoparticles |
| Formula | CdSe |
| Stock No. | NCZNP110-19 |
| CAS | 1306-24-7 |
| Purity | 99.5% |
| APS | 10 nm (customization available) |
| Molar mass | 191.39 g/mol |
| Density | 5.81 g/cm3 |
| Melting Point | 1240 ˚C |
| Boiling Point | 1510 ˚C |
Chromium Nanoparticles
₹0.00
Chromium Nanopowder
Chromium Nanoparticles
Nano Chromium Powder
| MF: | Cr |
| Chemical Name: | Chromium |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20-50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1401 |
| CAS Number | 7440-47-3 |
Chromium Oxide Nanopowder
₹0.00
Chromium Oxide Nanoparticles
Chromium Oxide Nanopowder
Nano Chromium Oxide Powder
| MF: | Cr2O3 |
| Chemical Name: | Chromium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1601 |
| CAS Number | 1308-38-9 |
Hafnium Silicide Powder
₹0.00
Hafnium Silicide Nanoparticles
| MF | HfSiO2 |
| Chemical Name | Hafnium Silicide |
| Purity | ≥ 99% |
| APS | 50-100 nm, 1 to 5 um, 10 um, 325 Mesh (Size Customization possible) |
| Form | Gray Powder |
| Product Number | NCZ3244-20 |
| CAS Number | 12401-56-8 |
Characteristics:
Hafnium silicide power has a high melting point, high corrosion resistance, high oxidation resistance, good electrical conductivity, high-temperature ductility, a binary alloy system the intermediate phase, dual characteristics of metals and ceramics.
Application:
Used in cermets, high-temperature oxidation-resistant coatings, high-temperature structural materials, and aviation, aerospace, and other fields.
Technical Parameter:
| Product Name | MF | Purity | Particle Size | Melting Point | Density | Color |
| hafnium silicide | HfSi2 | 99% | 1-5um | 1680℃ | 8.02 g/cm3 | gray |
Chemical Composition:
| HfSi2 | Hf | Si | Zr | P | Fe | S | Ni |
| >99% | >75.2% | balance | 1.76% | 0.02% | 0.15% | 0.01% | 0.05% |
Zinc Nanopowder/Nanoparticles
₹0.00
Zinc Nanoparticles
Zinc Nanopowder
| MF: | Zn |
| Chemical Name: | Zinc |
| Purity: | > 99.9% |
| APS: | 20 nm, 40 nm, 80 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ6201 |
| CAS Number | 7440-66-6 |
