Aluminum Nanoparticles
₹0.00
Aluminum Nanoparticles
| MF: | Al |
| Chemical Name: | Aluminum |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ201 |
| CAS Number | 7429-90-5 |
Aluminum Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Related products
Bismuth Nanopowder
Bismuth Nanopowder
Bismuth metal Nanopowder
Bismuth Nanoparticles
| Product |
Bismuth Nanopowder |
| Formula | Bi |
| Stock No. | NCZNP104-19 |
| CAS | 7429-90-5 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm (customization available) |
| Melting Point | 271 ˚C |
| SSA | 20 m2/g |
| Boiling Point | 143.-1560 ˚C |
Cadmium Nanoparticles
Cadmium Nanoparticles
Cadmium Nanopowder
Nano Cadmium powder
| Product | Cadmium Nanoparticles |
| Stock No. | NCZNP108-19 |
| CAS | 7440-43-9 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 60-80 nm (customization available) |
| Molecular Formula | Cd |
| Molecular Weight | 112.41 g/mol |
| Form | Powder |
| Colour | Grey |
| Density | 8.65 g/cm³ |
| Melting Point | 320.9 °C |
| Boiling Point | 765 °C |
| Young's Modulus | 50 GPa |
Cadmium Selenide Nanoparticles
Cadmium Selenide Nanoparticles
Cadmium Selenide Nanopowder
Nano Cadmium Selenide powder
| Product | Cadmium Selenide Nanoparticles |
| Formula | CdSe |
| Stock No. | NCZNP110-19 |
| CAS | 1306-24-7 |
| Purity | 99.5% |
| APS | 10 nm (customization available) |
| Molar mass | 191.39 g/mol |
| Density | 5.81 g/cm3 |
| Melting Point | 1240 ˚C |
| Boiling Point | 1510 ˚C |
Chromium Oxide Nanopowder
Chromium Oxide Nanoparticles
Chromium Oxide Nanopowder
Nano Chromium Oxide Powder
| MF: | Cr2O3 |
| Chemical Name: | Chromium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1601 |
| CAS Number | 1308-38-9 |
Tantalum Disilicide Ta5Si3
Tantalum Disilicide Nanoparticles
Tantalum Disilicide Powder Ta5Si3| MF | Ta5Si3 |
| Chemical Name | Tantalum Silicide |
| Purity | ≥ 99% |
| APS | 50-100 nm, 1 to 5 um, 10 um, 325 Mesh (Size Customization possible) |
| Form | Gray Powder |
| Product Number | NCZ3247-20 |
| CAS Number | 12067-56-0 |
Note: We supply different products of microparticles and Nanoparticles powder in all sizes range according to the client’s requirements.
Tantalum Nitride Nanoparticles
Nano Tantalum Nitride Powder
Tantalum Nitride Nanoparticles
Tantalum Nitride Nanopowder
| FORM | POWDER |
| Molecular Weight | 194.95 g/mol |
| APS | 80-100 nm |
| Density | 14.30 g/ml |
| Melting Point | 3000-3200˚C |
| Molecular Formula | TaN |
| Crystal Structure | Cubic |
| Free carbon | 0.07% |
| Specific Gravity | 16.3 g/cc |
| Appearance and Odor | Black to grey powder, no odor |
| Solubility in H2O | Insoluble |
| CAS | 12033-62-4 |
Titanium Disilicide TiSi2
Titanium Disilicide TiSi2 Nanoparticles
Nano Titanium Disilicide
| MF | TiSi2 |
| Chemical Name | Titanium Disilicide |
| Purity | ≥ 99% |
| APS | 50-100 nm, 1 to 5 um, 10 um, 325 Mesh (Size Customization possible) |
| Form | Gray Powder |
| Product Number | NCZ3248-20 |
| CAS Number | 12039-83-7 |
Note: We supply different products of microparticles and Nanoparticles powder in all sizes range according to the client’s requirements.
Titanium Disilicide Powder
Zinc Oxide Nanoparticles
Zinc Oxide Nanoparticles
Zinc Oxide Nanopowder
| MF: | ZnO |
| Chemical Name: | Zinc oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nano powder |
| Product Number: | #NCZ4701 |
| CAS Number | 1314-13-2 |
