“Silica Coated Aluminium Nano powder” has been added to your cart. View cart
Barium Sulfate (BaSO4) Nanoparticles
₹0.00
Barium Sulfate Nanoparticles
| MF: | BaSO4 |
| Chemical Name: | Barium Sulfate |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 200-500 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ701 |
| CAS Number | 7727-43-7 |
Barium Sulfate Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.
Category: Nanoparticles & Nanopowders
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
Antimony Oxide Nanoparticles
₹0.00
Antimony Oxide Nanoparticles
| Product | Antimony Trioxide Nano powder |
| Stock No. | NCZNP103-19 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80 nm (customization available) |
| CAS Number | 1309-64-4 |
| Formula | Sb2O3 |
| Density | 5.2g/cm3 |
| Melting Point | 656 ˚C |
| Boiling Point | 1425 ˚C |
Antimony Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Boron Nanoparticles
₹0.00
Boron Nanoparticles
Boron Nanopowder
Nano Boron Powder
| Product | Boron Nanoparticles |
| Formula | B |
| Stock No. | NCZNP106-19 |
| CAS | 7440-42-8 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80 nm (customization available) |
| Colour | Brown black |
| Melting Point | 2400 ˚C |
| Hardness | 9.5 |
| Boiling Point | 2700 ˚C |
Cadmium Nanoparticles
₹0.00
Cadmium Nanoparticles
Cadmium Nanopowder
Nano Cadmium powder
| Product | Cadmium Nanoparticles |
| Stock No. | NCZNP108-19 |
| CAS | 7440-43-9 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 60-80 nm (customization available) |
| Molecular Formula | Cd |
| Molecular Weight | 112.41 g/mol |
| Form | Powder |
| Colour | Grey |
| Density | 8.65 g/cm³ |
| Melting Point | 320.9 °C |
| Boiling Point | 765 °C |
| Young's Modulus | 50 GPa |
Cadmium Selenide Nanoparticles
₹0.00
Cadmium Selenide Nanoparticles
Cadmium Selenide Nanopowder
Nano Cadmium Selenide powder
| Product | Cadmium Selenide Nanoparticles |
| Formula | CdSe |
| Stock No. | NCZNP110-19 |
| CAS | 1306-24-7 |
| Purity | 99.5% |
| APS | 10 nm (customization available) |
| Molar mass | 191.39 g/mol |
| Density | 5.81 g/cm3 |
| Melting Point | 1240 ˚C |
| Boiling Point | 1510 ˚C |
Silica Coated Aluminium Nano powder
₹0.00
Silica Coated Aluminium Nano powder
| Product |
Aluminium Nano powder Silica Coated |
| CAS | 7429-90-5 |
| Stock No. | NCZNP101-19 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm (customization available) |
| Color | White |
| SSA | 15-20 m²/g |
| pH | 6.6 |
| Silica Coating Thickness | 10-15 nm (customization available) |
Silica Coated Aluminium Nano powder
Note: We supply different products of microparticles and Nanoparticles powder in all sizes range according to the client’s requirements.Tantalum Disilicide Ta5Si3
₹0.00
Tantalum Disilicide Nanoparticles
Tantalum Disilicide Powder Ta5Si3| MF | Ta5Si3 |
| Chemical Name | Tantalum Silicide |
| Purity | ≥ 99% |
| APS | 50-100 nm, 1 to 5 um, 10 um, 325 Mesh (Size Customization possible) |
| Form | Gray Powder |
| Product Number | NCZ3247-20 |
| CAS Number | 12067-56-0 |
Note: We supply different products of microparticles and Nanoparticles powder in all sizes range according to the client’s requirements.
Tantalum Disilicide is a kind of dark grey powder with cubic crystal. Ta5Si3 is mainly used in areas like heating element, integrated circuit, high-temperature oxidation resistant coating, high-temperature structural materials, and aviation and spaceflight, etc. The tantalum disilicide compound by our company based on new techniques is featured with high purity, even size distribution, large specific area, high surface activity, and low apparent density, etc.
Yttrium Oxide nanoparticles
₹0.00
Yttrium Oxide Nanoparticles
Yttrium Oxide Nanopowder
| MF: | Y2O3 |
| Chemical Name: | Yttrium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 30 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ6001 |
| CAS Number | 1314-36-9 |
Zero Valent Zinc Nanopowder
₹0.00
Zinc Nanoparticles Zero Valent
Zinc Nanopowder Zero Valent
| MF: | Zn |
| Chemical Name: | Zinc |
| Purity: | > 99.9% |
| APS: | 20 nm, 40 nm, 80 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | NCZ6201-20A |
| CAS Number | 7440-66-6 |
