“Boron Nanoparticles” has been added to your cart. View cart
Barium Sulfate (BaSO4) Nanoparticles
₹0.00
Barium Sulfate Nanoparticles
| MF: | BaSO4 |
| Chemical Name: | Barium Sulfate |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 200-500 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ701 |
| CAS Number | 7727-43-7 |
Barium Sulfate Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.
Category: Nanoparticles & Nanopowders
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
Aluminum Oxide Nanoparticles
₹0.00
Aluminum Oxide Nanoparticles
| MF: | Al2O3, alpha |
| Chemical Name: | Aluminum Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 200 nm |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ2201 |
| CAS Number | 1344-28-1 |
Aluminum Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Antimony Oxide Nanoparticles
₹0.00
Antimony Oxide Nanoparticles
| Product | Antimony Trioxide Nano powder |
| Stock No. | NCZNP103-19 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80 nm (customization available) |
| CAS Number | 1309-64-4 |
| Formula | Sb2O3 |
| Density | 5.2g/cm3 |
| Melting Point | 656 ˚C |
| Boiling Point | 1425 ˚C |
Antimony Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Boron Nanoparticles
₹0.00
Boron Nanoparticles
Boron Nanopowder
Nano Boron Powder
| Product | Boron Nanoparticles |
| Formula | B |
| Stock No. | NCZNP106-19 |
| CAS | 7440-42-8 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80 nm (customization available) |
| Colour | Brown black |
| Melting Point | 2400 ˚C |
| Hardness | 9.5 |
| Boiling Point | 2700 ˚C |
Gadolinium Oxide Nanoparticles
₹0.00
Nano Gadolinium Oxide powder
Gadolinium Oxide Nanopowder
Gadolinium Oxide Nanoparticles
| MF: | Gd2O3 |
| Chemical Name: | Gadolinium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ2801 |
| CAS Number | 12064-62-9 |
Tantalum Nitride Nanoparticles
₹0.00
Nano Tantalum Nitride Powder
Tantalum Nitride Nanoparticles
Tantalum Nitride Nanopowder
| FORM | POWDER |
| Molecular Weight | 194.95 g/mol |
| APS | 80-100 nm |
| Density | 14.30 g/ml |
| Melting Point | 3000-3200˚C |
| Molecular Formula | TaN |
| Crystal Structure | Cubic |
| Free carbon | 0.07% |
| Specific Gravity | 16.3 g/cc |
| Appearance and Odor | Black to grey powder, no odor |
| Solubility in H2O | Insoluble |
| CAS | 12033-62-4 |
Ytterbium Fluoride Nanoparticles
₹0.00
Ytterbium Fluoride Nanoparticles
Ytterbium Fluoride Nanopowder
| MF: | YbF3 |
| Chemical Name: | Ytterbium Fluoride |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ6101 |
| CAS Number | 13860-80-0 |
Zero Valent Zinc Nanopowder
₹0.00
Zinc Nanoparticles Zero Valent
Zinc Nanopowder Zero Valent
| MF: | Zn |
| Chemical Name: | Zinc |
| Purity: | > 99.9% |
| APS: | 20 nm, 40 nm, 80 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | NCZ6201-20A |
| CAS Number | 7440-66-6 |
Zinc Nanopowder/Nanoparticles
₹0.00
Zinc Nanoparticles
Zinc Nanopowder
| MF: | Zn |
| Chemical Name: | Zinc |
| Purity: | > 99.9% |
| APS: | 20 nm, 40 nm, 80 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ6201 |
| CAS Number | 7440-66-6 |
