Ultrafine Atomize Bronze Powder Copper – Tin Alloy Material Powder
₹0.00
Product Name: Ultrafine Atomize Bronze Powder Copper – Tin Alloy Material Powder
| Product | Ultrafine Atomize Bronze Powder Copper – Tin Alloy Material Powder |
| CAS No. | 744-50-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Cu90Sn10 sn-cu |
| Product Code | NCZ-AE-199 |
APPLICATION
Widely used in powder metallurgy, oil-retaining bearing, diamond tools, friction, antifriction material and sealing materials or conductive materials.
CHARACTERISTIC
Bronze powder 663 has good wear-resisting property, impact toughness, high intensity, good formability, good suppressive and good flowability.
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
You must be logged in to post a review.
Related products
Blue Tungsten Oxide Powder
| Product | Blue Tungsten Oxide Powder |
| CAS No. | 1314-35-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | WO2.9 |
| Product Code | NCZ-AE-157 |
Chromium Carbide Powder
| Product | Chromium Carbide Powder |
| CAS No. | 12012-35-0 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Cr3C2 |
| Product Code | NCZ-AE-257 |
Chromium Iron Powder
| Product | Chromium Iron Powder |
| CAS No. | 7440-47-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Cr-Fe |
| Product Code | NCZ-AE-223 |
Pinnatoxin-G CAS: 1312711-74-2
PVDF Powder Poly(vinylidene fluoride)
Poly(vinylidene fluoride) PVDF Powder
PVDF Nanopowder/Nanoparticles
| Product | PVDF Powder |
| CAS | 24937-79-9 |
| APS | 1 to 3 Microns, 200 Mesh, 325 Mesh, PVDF Crystals, also available in nano and micro size range |
| Product Number | NCZ-A-152-19 |
| Mol. weight | average Mw ~534,000 by GPC, also available in other Mol. weight range Ask for the customization |
| Form | Powder/Crystals |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Density | 1.74 g/mL at 25 °C |
Silver Platinum Alloy Powder
Silver Tin Alloy Powder
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
| Product | Titanium Alloy Ti-6Al-4V (Grade 5), Annealed |
| MF | Ti-6Al-4V |
| Item Code | NCZ-AM-103-19 |
| CAS Number | 12743-70-3 |
| Particle Size | 45-75 Micron (Customization is available) |
| Composition: | Ti/6Al/4V |
| Purity | 98% to 99.99% |

Reviews
There are no reviews yet.