Erbium Nitrate Powder
₹0.00
Erbium Nitrate Powder
| Product |
Erbium Nitrate Powder |
| CAS No. | 10031-51-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99% |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
| Ingredient | Er(NO3)3 |
| Product Code | NCZ-AP-10048/20 |
| Molecular Weight | 353.27 |
| Density | N/A |
| Melting Point | N/A |
Erbium Nitrate Description
Erbium Nitrate, an important colourant in glass manufacturing and porcelain enamel glazes, and also as main raw material for producing high purity Erbium Oxide. High purity Erbium Nitrate is applied as dopant in making optical fibre and amplifier. It is particularly useful as an amplifier for fiber optic data transfer.
Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Bentonite Clay Nanopowder
Bentonite Clay Nanopowder
Product Name: Bentonite Clay Nanopowder (Purity: 99.9%, APS: < 80nm)
Product |
Bentonite Clay Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-113/20 |
| CAS No | 1302-78-9 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 80nm |
| Molecular Weight | 108.1 g/mol |
| Form | Powder |
| Specific Gravity | 2.5(H2O) |
| Melting Point | Decomposes |
| Solubility | Slightly soluble in water Insoluble in methanol |
| Molecular Formula | Al2H2O6Si |
Bentonite Clay Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Glassy Carbon Spherical Powder
Glassy Carbon Spherical Powder
Product Name: Glassy Carbon Spherical Powder (C, Purity: 99.9%, APS: 2~12µm)
| Product | Glassy Carbon Spherical Powder |
| Cat No | NCZ-MN-163/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 2~12µm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01 g/mol |
| Density | 2.267 g/cm³ |
| Appearance | Black solid |
| Melting Point | 3652 - 3697 °C (sublimes) |
| Boiling Point | 4200 °C |
| Thermal Conductivity | 119-165 W/m/K |
| Heat of Vaporization | 128 K-Cal/gm |
| Electronegativity | 2.55 Paulings |
| Solubility | Insoluble in water |
Indium Arsenide Nanopowder
Indium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Arsenide Nanopowder (InAs, Purity: 99.9%)
| Product | Indium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC812/20 |
| CAS No | 1303-11-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Molecular Formula | InAs |
| Molecular Weight | 189.740g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.67g/cm3 |
| Melting Point | 942°C |
| Refractive Index | 3.51 |
| Dielectric Constant | 15.15 |
| Electrton Mobility | 40000(cm2/(V*s)) |
| Storage | Normal Room Temperature |
| Thermal Conductivity | 0.27(300K (W/cm•K)) |
| Specific Heat Capacity | 47.8 J•mol-1•K-1 |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Indium Arsenide Nanopowder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Indium Arsenide Powder
Indium Arsenide Powder
Product Name: Indium Arsenide Powder (InAs, Purity: 99.9%, APS: 40-50 µm)
| Product | Indium Arsenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC813/20 |
| CAS No | 1303-11-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 40-50µm |
| Molecular Formula | InAs |
| Molecular Weight | 189.740g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.67g/cm3 |
| Melting Point | 942°C |
| Refractive Index | 3.51 |
| Dielectric Constant | 15.15 |
| Electrton Mobility | 40000(cm2/(V*s)) |
| Storage | Normal Room Temperature |
| Thermal Conductivity | 0.27(300K (W/cm•K)) |
| Specific Heat Capacity | 47.8 J•mol-1•K-1 |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Indium Selenide Powder
Indium Selenide Powder
Product Name: Indium Selenide Powder (In2Se3, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Indium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC815/20 |
| CAS No | 12056-07-4 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | In2Se3 |
| Molecular Weight | 466.516 g/mol |
| Density | 5.80 g/cm³ |
| Solubility in water | Insoluble in cold water |
Indium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Lanthanum Hafnium Zirconate Powder
Lanthanum Hafnium Zirconate powder
Product Name: Lanthanum Hafnium Zirconate powder (Purity: 99.5%, APS: 30-45µM)| Product | Lanthanum Hafnium Zirconate powder |
| Cat No | NCZ-MN-258/20 |
| CAS No | 12031-48-0 |
| APS | 1-10 µM, 10-25 µM 25- 45 µM (Customizable) |
| Purity | 99.5% |
| Form | White, odorless Powder |
| Density | 6.05 g/cm3 |
| Melting Point | ~ 2680 deg C |
| Solubility | Insoluble in Water |
| Formula | La2Zr2O7 |
Lanthanum Hafnium Zirconate powder’s COA:
| Hf | 2.2% |
| Fe | 0.01% |
| Na | 0.01% |
| Al | 0.1% |
| Si | 0.1% |
| Ca | 0.005% |
| Sr | 0.02% |
| Pb | 0.001% |
Lanthanum zirconate Applications:
Widely used in microelectronics, catalysts, ferroelectric materials, / lithium batteries, semiconductors, and other electronic fields.Lanthanum zirconate Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters. Lanthanum Strontium Ferrite PowderRubidium Selenide Powder
Rubidium Selenide Powder
Product Name: Rubidium Selenide Powder (Rb2Se, >99%, APS: 40-70µm)
| Product | Rubidium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC816/20 |
| CAS No | 31052-43-4 |
| Purity | >99 % |
| Molecular Formula | Rb2Se |
| Molecular Weight | 249.895 g/mol |
| Form | Powder |
| Density | 3220 kg/m-³ |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
Rubidium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tantalum Carbide Powder
Tantalum Carbide Powder
Tantalum Carbide Powder (TaC, Purity: 99.9%, APS: 1000 nm, Cubic)| Product | Tantalum Carbide Powder |
| Cat No | NCZ-MN-260/20 |
| CAS No | 12070-06-3 |
| APS | 1000 nm (customizable) |
| Purity | 99.9% |
| Molecular Formula | TaC |
| Molecular Weight | 192.96 g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 14.30 g/cm³ |
| Melting Point | 3,880 °C |
| Boiling Point | 4,780 °C |
| Solubility | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.