“Molybdenum Disilicide MoSi2” has been added to your cart. View cart
Europium Oxide Nanoparticles
₹0.00
Europium Oxide Nanopowder
Europium Oxide Nanoparticles
Nano Europium Oxide powder
| MF: | Eu2O3 |
| Chemical Name: | Europium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 25 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder/Dispersion |
| Product Number: | #NCZ2701 |
| CAS Number | 1308-96-9 |
Europium Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.
Category: Nanoparticles & Nanopowders
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
Aluminum Oxide Nanoparticles
₹0.00
Aluminum Oxide Nanoparticles
| MF: | Al2O3, alpha |
| Chemical Name: | Aluminum Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 200 nm |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ2201 |
| CAS Number | 1344-28-1 |
Aluminum Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Antimony Oxide Nanoparticles
₹0.00
Antimony Oxide Nanoparticles
| Product | Antimony Trioxide Nano powder |
| Stock No. | NCZNP103-19 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80 nm (customization available) |
| CAS Number | 1309-64-4 |
| Formula | Sb2O3 |
| Density | 5.2g/cm3 |
| Melting Point | 656 ˚C |
| Boiling Point | 1425 ˚C |
Antimony Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Barium Titanate Nanopowder
₹0.00
Barium Titanate Nanopowder
| MF: | BaTiO3 |
| Chemical Name: | Barium Titanate |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 100 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ801 |
| CAS Number | 12047-27-7 |
Barium Titanate Nanopowder
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Bismuth Nanopowder
₹0.00
Bismuth Nanopowder
Bismuth metal Nanopowder
Bismuth Nanoparticles
| Product |
Bismuth Nanopowder |
| Formula | Bi |
| Stock No. | NCZNP104-19 |
| CAS | 7429-90-5 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm (customization available) |
| Melting Point | 271 ˚C |
| SSA | 20 m2/g |
| Boiling Point | 143.-1560 ˚C |
Cadmium Oxide Nanoparticles
₹0.00
Cadmium Oxide Nanoparticles
Cadmium Oxide Nanopowder
Nano Cadmium Oxide Powder
| Product | Cadmium Oxide Nanoparticles |
| Formula | CdO |
| Stock No. | NCZNP109-19 |
| CAS | 1306-19-0 |
| Purity | 99.5% |
| APS | 20-30 nm (customization available) |
| Colour | white |
| Morphology | Spherical |
| Density | 8.15 g/cm3 |
| Melting Point | 1427 ˚C |
| Boiling Point | 1559 ˚C |
Cadmium Sulfide Nanoparticles
₹0.00
Cadmium Sulfide Nanopowder
Cadmium Sulfide Nanoparticles
Nano Cadmium Sulfide Powder
| Product | Cadmium Sulfide Nanopowder |
| Formula | CdS |
| Stock No. | NCZNP111-19 |
| CAS | 1306-23-6 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 40 nm (customization available) |
| Molar mass | 144.47 g/mol |
| Density | 4.826 g/cm3 |
| Melting Point | 1750 ˚C |
| Boiling Point | 980 ˚C |
Cadmium Sulfide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Chromium carbide nanoparticles
₹0.00
Chromium Carbide Nanoparticles
Chromium Carbide Nanopowder
Nano Chromium Carbide Powder
| MF: | Cr3C2 |
| Chemical Name: | Chromium Carbide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 100 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1501 |
| CAS Number | 12012-35-0 |
Tantalum Nitride Nanoparticles
₹0.00
Nano Tantalum Nitride Powder
Tantalum Nitride Nanoparticles
Tantalum Nitride Nanopowder
| FORM | POWDER |
| Molecular Weight | 194.95 g/mol |
| APS | 80-100 nm |
| Density | 14.30 g/ml |
| Melting Point | 3000-3200˚C |
| Molecular Formula | TaN |
| Crystal Structure | Cubic |
| Free carbon | 0.07% |
| Specific Gravity | 16.3 g/cc |
| Appearance and Odor | Black to grey powder, no odor |
| Solubility in H2O | Insoluble |
| CAS | 12033-62-4 |
