Rhodium Oxide Pentahydrate
₹0.00
Rhodium Oxide Pentahydrate
| Product |
Rhodium Oxide Pentahydrate |
| Colour | Gray |
| Purity | 99% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Rh2O3•5H2O |
| Product Code | NCZ-CP-203/20 |
| CAS Number | 39373-27-8 |
Rhodium Oxide Pentahydrate
Used as a catalytic convertor in automobiles. It is also employed as an industrial catalyst in the manufacturing of chemical intermediates such as oxo-alcohols, as well as nitric acid and ethanoic (acetic) acid productions.
It is, likewise, of interest for new capacitor electrode materials, dynamic random-access memories (DRAMs) and non-volatile random-access memories (FeRAMs). Rhodium Oxide Pentahydrate is a highly insoluble thermally stable Rhodium source suitable for glass, optic and ceramic applications. Oxide compounds are not conductive to electricity. However, certain perovskite structured oxides are electronically conductive finding application in the cathode of solid oxide fuel cells and oxygen generation systems.
They are compounds containing at least one oxygen anion and one metallic cation. They are typically insoluble in aqueous solutions (water) and extremely stable making them useful in ceramic structures as simple as producing clay bowls to advanced electronics and in light weight structural components in aerospace and electrochemical applications such as fuel cells in which they exhibit ionic conductivity.
Metal oxide compounds are basic anhydrides and can therefore react with acids and with strong reducing agents in redox reactions. Rhodium Oxide Pentahydrate is generally immediately available in most volumes. Ultra high purity and high purity compositions improve both optical quality and usefulness as scientific standards. Nanoscale elemental powders and suspensions, as alternative high surface area forms, may be considered. Additional technical, research and safety (MSDS) information is available.
Related Information
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Cesium Selenide Powder
Cesium Selenide Powder
Product Name: Cesium Selenide Powder
| Product | Cesium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC808/20 |
| CAS No | 31052-46-7 |
| Purity | >99.9 % |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | Cs2Se |
| Molecular Weight | 344.7709 g/mol |
| Form | Powder |
Cesium Selenide Description
Cesium Selenide is generally immediately available in most volumes. High purity, submicron and nanopowder forms may be considered. Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available. Additional technical, research and safety (MSDS) information is available as is a Reference Calculator for converting relevant units of measurement.
Cesium Selenide Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Gallium Arsenide Nanopowder
Gallium Arsenide Nanopowder
| Product | Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC810/20 |
| CAS No | 1303-00-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Molecular Formula | GaAs |
| Molecular Weight | 144.64g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.3g/cm3 |
| Melting Point | 1400°C |
| Young Modulus | 85 GPa |
| Thermal Conductivity | 47 W/m-K |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Gallium Arsenide Nano powder Description
Gallium Arsenide Nano powder composed of gallium arsenide nanoparticles (average particle size: 4?m) used in various semiconductor and photo optic applications. Gallium arsenide nano powder is hydrophobic and forms clear colloidal sultions in ethanol and non-polar solvents) Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available, as is additional technical and safety (MSDS) data. Please contact us for information on lead time and pricing above.
Gallium Arsenide Nanopowder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Glassy Carbon Spherical Powder
Glassy Carbon Spherical Powder
Product Name: Glassy Carbon Spherical Powder (C, Purity: 99.9%, APS: 2~12µm)
| Product | Glassy Carbon Spherical Powder |
| Cat No | NCZ-MN-163/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 2~12µm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01 g/mol |
| Density | 2.267 g/cm³ |
| Appearance | Black solid |
| Melting Point | 3652 - 3697 °C (sublimes) |
| Boiling Point | 4200 °C |
| Thermal Conductivity | 119-165 W/m/K |
| Heat of Vaporization | 128 K-Cal/gm |
| Electronegativity | 2.55 Paulings |
| Solubility | Insoluble in water |
Granular Activated Carbon
Granular Activated Carbon
Product Name: Granular Activated Carbon (C, Purity: 99.9%, APS: 50-60µm)
| Product | Granular Activated Carbon |
| Cat No | NCZ-MN-164/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 50-60 µm |
| Molecular Weight | 242.62 g/ mol |
| Form | Granules |
| Color | Black |
| PH value | 6-7 |
| SSA | 900-1100 m2/g |
| Bulk Density | 0.45 g/ cm3 |
| Solubility | Insoluble In Water |
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Gallium Arsenide Nanopowder (InGaAs, Purity: 99.9%, APS: < 100 nm)
| Product | Indium Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC814/20 |
| CAS No | 106097-59-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | InGaAs |
| Molecular Weight | 259.46 g/mol |
| Form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Density | 5.68 g/cm³ |
| Melting Point | 844 °C |
| Conclusion | The specifications Confirm with enterprise standard |
Indium Gallium Arsenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Indium Selenide Powder
Indium Selenide Powder
Product Name: Indium Selenide Powder (In2Se3, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Indium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC815/20 |
| CAS No | 12056-07-4 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | In2Se3 |
| Molecular Weight | 466.516 g/mol |
| Density | 5.80 g/cm³ |
| Solubility in water | Insoluble in cold water |
Indium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tri Pelletized Activated Carbon
Tri Pelletized Activated Carbon
Product Name: Tri Pelletized Activated Carbon (c, APS: 1-10µm Purity: 99.9%)
| Product | Tri Pelletized Activated Carbon |
| Cat No | NCZ-MN-169/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1-10μm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12-01g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Melting Point | 3550°C |
| Boiling Point | Sublimes |
| PH value | 5.0-10.0 |
| Vapor Density | 0.4 |
| Vapor pressure | 1 @ 3586C (6487F) |
| Solubility | Insoluble in water |
Zinc Selenide Powder
Zinc Selenide Powder
Product Name: Zinc Selenide Powder (ZnSe, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Zinc Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC817/20 |
| CAS No | 1315-09-9 |
| Purity | >99.9 % |
| APS | 40-70µm (Can be customized) |
| Molecular Formula | ZnSe |
| Molecular Weight | 144.35 g/mol |
| Color | Yellow |
| Density | 5.27 g/cm³ |
| Melting Point | 1525 °C |
| Linear Expansion Coefficient | 7.57x10-6 @ 20°C |
| Young Modulus | 67.2 GPa |
| Thermal Conductivity | 18 Wm |
| Solubility in water | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.