Ruthenium iodide Powder
₹0.00
Ruthenium iodide Powder
Product Name: Ruthenium iodide Powder
| Product | Ruthenium iodide Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | RuI3 |
| Product Code | NCZ-CP-198/20 |
| CAS Number | 13896-65-6 |
Ruthenium iodide Powder Description
Rhodium is a chemical element with the symbol Rh and atomic number 45. It is a rare, silvery-white, hard, corrosion-resistant, and chemically inert transition metal. It is a noble metal and a member of the platinum group. It has only one naturally occurring isotope,Rh. Naturally-occurring rhodium is usually found as the free metal, as an alloy with similar metals, and rarely as a chemical compound in minerals such as bowieite and rhodplumsite. It is one of the rarest and most valuable precious metals.
Rhodium is found in platinum or nickel ores together with the other members of the platinum group metals. It was discovered in 1803 by William Hyde Wollaston in one such ore, and named for the rose color of one of its chlorine compounds.
The element’s major use (approximately 80% of world rhodium production) is one of the catalysts in the three-way catalytic converters in automobiles. Because rhodium metal is inert against corrosion and most aggressive chemicals, and because of its rarity, rhodium is usually alloyed with platinum or palladium and applied in high-temperature and corrosion-resistive coatings. White gold is often plated with a thin rhodium layer to improve its appearance while sterling silver is often rhodium-plated for tarnish resistance. Rhodium is sometimes used to cure silicones; a two-part silicone in which one part containing a silicon hydride and the other containing a vinyl-terminated silicone is mixed. One of these liquids contains a rhodium complex
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
You must be logged in to post a review.
Related products
Aluminum Diboride Powder
Aluminum Diboride Powder
Product Name: Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30 µm (Customizable) |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder RELATED INFORMATION
Aluminum boride is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure. Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Aluminum Diboride Powder
Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30µm |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder Description
Aluminum boride Powder is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure. Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride powder in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Aluminum Diboride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Aluminum Powder
Aluminum Powder
Product Name: Al Powder
| Product | Al Powder |
| CAS No. | 7429-90-5 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Micron (Can be customized) |
| Ingredient | Al+3 |
| Product Code | NCZ-NSC-163/20 |
Description of Al (Aluminum Powder)
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy, injection molding, spray painting, etc. |
Al Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comChromium Carbide Cr3C2 Powder
Product Name: Chromium Carbide Cr3C2 Powder
| Product | Chromium Carbide |
| Colour | Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Cr3C2 |
| Product Code | NCZ-C-101/20 |
| CAS Number | 12012-35-0 |
Chromium Carbide Cr3C2 Powder APPLICATION FIELDS
Chromium Carbide Cr3C2 Powder is a ceramic compound that exists in several different chemical compositions: Cr3C2, Cr7C3, and Cr23C6. At standard conditions, it exists as a gray solid. It is extremely hard and corrosion-resistant. It is also a refractory compound, which means that it retains its strength at high temperatures as well. These properties make use as an additive to metal alloys. When chromium carbide crystals are integrated into the surface of a metal it improves the wear resistance and corrosion resistance of the metal and maintains these properties at elevated temperatures. Cr3C2 powder is mixed with solid nickel-chromium. This mixture is then heated to very high temperatures and sprayed onto the object being coated where it forms a protective layer. This layer is essentially its own metal matrix composite, consisting of hard ceramic Cr3C2 particles embedded in a nickel-chromium matrix. Cr3C2 prevents large grains from forming in the composite, which results in a fine-grained structure of superior toughness.Chromium Carbide Cr3C2 Application:
- Used as high temperature resistant and wear-resistant surface materials
- Used for welding and flux-cored wire
- Chromium carbide is useful in the surface treatment of metal components.
- Chromium carbide is used to coat the surface of another metal in a technique known as thermal spraying.
- Chromium carbide is used as an additive in cutting tools in order to improve toughness by preventing the growth of large grains.
Chromium Carbide Cr3C2 Properties:
There are three different crystal structures for chromium carbide corresponding to the three different chemical compositions. Cr23C6 has a cubic crystal structure and a Vickers hardness of 976 kg/mm2. Cr7C3 has a hexagonal crystal structure and a microhardness of 1336 kg/mm2. Cr3C2 is the most durable of the three compositions and has an orthorhombic crystal structure with a microhardness of 2280 kg/mm2. For this reason, Cr3C2 is the primary form of chromium carbide used in surface treatment. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
Product Name: Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | silver, ceramic material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Molybdenum Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
Molybdenum Boride Powder
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |

Reviews
There are no reviews yet.