Silver Molybdenum Oxide
₹0.00
Silver Molybdenum Oxide
Product |
Silver Molybdenum Oxide Powder |
| Colour | yellow crystals |
| Purity | 99% |
| Pack size | 100-325 Mesh (customizable) |
| Ingredient/MF | Ag2MoO4 |
| Density | 6.18 g/cm3 |
| Melting point | 483 °C (901 °F; 756 K) |
| Product Code | NCZ-CP-236/20 |
| CAS Number | 13765-74-7 |
Silver Molybdenum Oxide
Silver Molybdenum Oxide is generally immediately available in most volumes. High purity, submicron and nano powder forms may be considered. Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available. Additional technical, research and safety (MSDS) information is available as is a Reference Calculator for converting relevant units of measurement.
Related Information
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Activated Carbon Fiber
Activated Carbon Fiber
Product Name: ACF (Purity: 99.9%, Mesh: 120)
| Product | Activated Carbon Fiber |
| Cat No | NCZ-MN-156/20 |
| CAS No | 99685-96-8 |
| Purity | 99.99% |
| Mesh | 100-120 |
| Benzene | ≥ 40wt% |
| BET | ≥ 1300m2g |
Bentonite Clay Nanopowder
Bentonite Clay Nanopowder
Product Name: Bentonite Clay Nanopowder (Purity: 99.9%, APS: < 80nm)
Product |
Bentonite Clay Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-113/20 |
| CAS No | 1302-78-9 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 80nm |
| Molecular Weight | 108.1 g/mol |
| Form | Powder |
| Specific Gravity | 2.5(H2O) |
| Melting Point | Decomposes |
| Solubility | Slightly soluble in water Insoluble in methanol |
| Molecular Formula | Al2H2O6Si |
Bentonite Clay Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Carbon Mesoporous Nanopowder
Carbon Mesoporous Nanopowder
Product Name: Carbon Mesoporous Nanopowder (C, Purity: >99.9%, APS: < 100nm)
| Product | Carbon Mesoporous Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-160/20 |
| CAS No | 1333-86-4 |
| Purity | >99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01 |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Density | 1-2.1 g/cm³ |
| Melting Point | 3654 °C |
| Boiling Point | 4827 °C |
| SSA | >500 m2/g (BET) |
| Vapor pressure | 1 mm Hg @ 3586C |
| Solubility | Soluble in Water |
Copper Indium Gallium Selenide
Copper Indium Gallium Selenide
| Product | Copper Indium Gallium Selenide |
| Cat No | NCZ-NSC809/20 |
| CAS No | 12018-95-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1-2µm |
| Molecular Formula | CuInxGa(1-x)Se2 |
| Form | Powder |
| Color | Silver |
| Density | 5.7 g/cm3 |
| Melting Point | 990-1070 °C |
Copper Indium Gallium Selenide Description
Copper Indium Gallium Selenide Powder (CIGS) for solar energy applications is a p-type or absorber layer material. CIGS-based photovoltaic cells (PV Cells) for solar energy are fabricated from a positively charged or p-type CIGS layer underneath a negatively charged or n-type layer.
The p-type layer can be produced by thin film deposition of a Gallium doped Copper Indium Selenide (CIGS) Nanopowder sold under the Nanochemazone Solar Energy group. Most CIGS-based PV solar cells are produced from thin film deposition of CIGS using sputtering techniques.
Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available.
Copper Indium Gallium Selenide Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Lanthanum Hafnium Zirconate Powder
Lanthanum Hafnium Zirconate powder
Product Name: Lanthanum Hafnium Zirconate powder (Purity: 99.5%, APS: 30-45µM)| Product | Lanthanum Hafnium Zirconate powder |
| Cat No | NCZ-MN-258/20 |
| CAS No | 12031-48-0 |
| APS | 1-10 µM, 10-25 µM 25- 45 µM (Customizable) |
| Purity | 99.5% |
| Form | White, odorless Powder |
| Density | 6.05 g/cm3 |
| Melting Point | ~ 2680 deg C |
| Solubility | Insoluble in Water |
| Formula | La2Zr2O7 |
Lanthanum Hafnium Zirconate powder’s COA:
| Hf | 2.2% |
| Fe | 0.01% |
| Na | 0.01% |
| Al | 0.1% |
| Si | 0.1% |
| Ca | 0.005% |
| Sr | 0.02% |
| Pb | 0.001% |
Lanthanum zirconate Applications:
Widely used in microelectronics, catalysts, ferroelectric materials, / lithium batteries, semiconductors, and other electronic fields.Lanthanum zirconate Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters. Lanthanum Strontium Ferrite PowderPalladium on Activated Charcoal Catalyst
Palladium on Activated Charcoal Catalyst
Product Name: Palladium on Activated Charcoal Catalyst (Pd/C, APS: 40-60µm, Purity: >99.9%)
| Product | Palladium on Activated Charcoal Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-150/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/C |
| Color | Black |
| Pd on Activated Charcoal | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Surface Area, BET | ≥950 m²/g |
| Impurity | ≤0.3 % |
| Water Content | 0.1 % |
| Ash Content | ≤0.5 % |
Palladium on Alumina Catalyst
Palladium on Alumina Catalyst
Product Name: Palladium on Alumina Catalyst (Pd/Al2O3, Purity: >99.9%, APS: 40-60µm)
| Product | Palladium on Alumina Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-151/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/Al2O3 |
| Palladium on Alumina | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Density | ≥0.55 g/ml |
| Surface Area, BET | ≥120 m²/g |
Rubidium Selenide Powder
Rubidium Selenide Powder
Product Name: Rubidium Selenide Powder (Rb2Se, >99%, APS: 40-70µm)
| Product | Rubidium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC816/20 |
| CAS No | 31052-43-4 |
| Purity | >99 % |
| Molecular Formula | Rb2Se |
| Molecular Weight | 249.895 g/mol |
| Form | Powder |
| Density | 3220 kg/m-³ |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |

Reviews
There are no reviews yet.