Zinc Oxide Micro Powder
₹0.00
Zinc Oxide Micro Powder
Product Name: Zinc Oxide Micro Powder
| Product Name | Zinc Oxide Micro Powder |
| Stock No | NCZ-NSC298-/20 |
| CAS No | 7782-42-5 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 5,-10µm (Can be customized) |
| Molecular Formula | ZnO |
| Form | Powder |
| Color | White Powder |
| Density | 5600 kg/m3 |
Zinc Oxide Micro Powder
Zinc oxide Micro Powder is an inorganic compound with the formula is a white powder that is insoluble in water. It is used as an additive in numerous materials and products including cosmetics, food supplements, rubbers, plastics, ceramics, glass, cement, lubricants, paints, ointments, adhesives, sealants, pigments, foods, batteries, ferrites, fire retardants, and first-aid tapes. Although it occurs naturally as the mineral zincite, most zinc oxide is produced synthetically. ZnO is a wide-bandgap semiconductor of the semiconductor group.
The native doping of the semiconductor due to oxygen vacancies or zinc interstitials is n-type. Other favorable properties include good transparency, high electron mobility, wide bandgap, and strong room-temperature luminescence. Those properties are valuable in emerging applications for transparent electrodes in liquid crystal displays, energy-saving or heat-protecting windows, and electronics as thin-film transistors and light-emitting diodes
Physical Properties of Zinc Oxide Micro Powder
Zinc oxide crystallizes in two main forms, hexagonal wurtzite and cubic zincblende. The wurtzite structure is most stable at ambient conditions and thus most common. The zincblende form can be stabilized by growing on substrates with a cubic lattice structure. In both cases, the zinc and oxide centers are tetrahedral, the most characteristic geometry for Zn. It converts to the rocksalt motif at relatively high pressures about 10 GPa. T
he many remarkable medical properties of creams containing ZnO can be explained by its elastic softness, which is characteristic of tetrahedral coordinated binary compounds close to the transition to octahedral structures. Hexagonal and zincblende polymorphs have no inversion symmetry a reflection of a crystal relative to any given point does not transform it into itself. This and other lattice symmetry properties result in piezoelectricity of the hexagonal and zincblende ZnO, and pyroelectricity of hexagonal ZnO.
Mechanical properties of Zinc Oxide Micro Powder
ZnO is a relatively soft material with an approximate hardness of 4.5 on the Mohs scale. Its elastic constants are smaller than those of relevant semiconductors, such as GaN. The high heat capacity and heat conductivity, low thermal expansion, and high melting temperatures are beneficial for ceramics.
The E2 optical phonon exhibits an unusually long lifetime of Among the tetrahedrally bonded semiconductors, it has been stated that has the highest piezoelectric tensor, or at least one comparable to that of GaN and AlN. This property makes it a technologically important material for many piezoelectrical applications, which require a large electromechanical coupling. Therefore ZnO has been in forms of thin-film one of the most studied resonator material for thin-film bulk acoustic resonators.
Zinc Oxide Micro Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
You must be logged in to post a review.
Related products
Aluminum Powder
Aluminum Powder
Product Name: Al Powder
| Product | Al Powder |
| CAS No. | 7429-90-5 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Micron (Can be customized) |
| Ingredient | Al+3 |
| Product Code | NCZ-NSC-163/20 |
Description of Al (Aluminum Powder)
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy, injection molding, spray painting, etc. |
Al Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comChromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | Silver, Ceramic Material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
CoCrW Alloy Powder
Product Name: CoCrW Alloy Powder
| Product |
CoCrW Alloy Powder |
| CAS No. | 7440-50-8/7440-47-3 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | CoCrW |
| Product Code | NCZ-NSC-164/20 |
Description:
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy(PM), injection molding(MIM), spray painting(SP) etc. |
Ferrovanadium Nitride Powder
Product Name: Ferrovanadium Nitride Powder
| Product | Ferrovanadium Nitride Powder |
| Colour | Greyish silver |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeVN |
| Product Code | NCZ-CN-149/20 |
| CAS Number | 7439-89-6 / 24646-85-3 |
Ferrovanadium Nitride Powder Description:
Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen alloy) is a composition ferrovanadium nitride. Ferrovanadium nitride is proposed for joint nitrogen and vanadium steel doping. Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen Alloy) is a new type of alloy additive, It can substitute Ferro Vanadium used in the production of Micro alloying-steel.Ferrovanadium Nitride Powder Application:
- FeVN alloy powder can be used for structural steel, tool steel, pipeline steel, steel, and cast iron.
- It is used for nitrogen-containing steel melting: high- strength low-alloy steel (HSLA), rail steel, quick cutting steel, etc.
- Ferrovanadium Nitride adding to the steel can increase the strength, tough, tactility, anti-thermal fatigue, etc.
- It also can make the steel be able to fulfill solderability to attain the same strength, adding Ferrovanadium Nitride could save 30-40% of Vanadium, thereby saving the cost.
Ferrovanadium Nitride Powder Advantages:
- Low melting point, high-density products, under the condition of the same production, vanadium and nitrogen yield is higher than similar products.
- Low nitrogen vanadium than more reasonable, high strengthening ability.
- Stable high product purity, ingredients, production has smaller fluctuation, the mechanical performance of steel performance has higher reliability.
Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Iron Boride Powder Description
Iron Boride Powder is often used to improve abrasion resistance, corrosion resistance, wear resistance, and oxidation resistance. It is used in oil and gas refinery, chemical extraction, automotive agricultural, stamping, textile extrusion, and injection molding industries. Iron-based coatings recently gained attention for their mechanical, frictional, and corrosion-resistant properties. As compared to the ceramic or cermet type of materials people have used before, iron-based materials are relatively inexpensive, less strategic, and can be produced economically by various thermal methods with ease of fabrication and machining.
Iron Boride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Niobium Boride Powder
Niobium Boride Powder
Product Name: Niobium Boride Powder
| MF | NbB |
| Chemical Name | Niobium Boride Powder |
| EINECS | 235-723-2 |
| Purity | 99.9% |
| Molecular weight | 103.72 |
| Product Number | NCZ-SC-112/20 |
| Cas Number | 12007-29-3 |
| Density | 7.39g/ml |
Niobium Boride Powder
Niobium boride Powders having NbB, NbB2, and Nb3B4 phases in various amounts and single-phase NbB powders were successfully synthesized by using powder metallurgy methods from related metal oxide raw materials in the presence of a strong reducing agent. Nb2O5, B2O3, and Mg powder blends were milled at room temperature by a high-energy ball mill for a different time. Subsequently, an undesired MgO phase was removed from the milled powders by HCl leaching to constitute NbB–NbB2–Nb3B4 as final products, and they were subjected to an annealing process at 1500 °C for 4 h to observe probable boride transformation. Characterization was carried out by XRD, DSC, PSA, SEM/EDX, TEM, and VSM.
The effects of milling time (up to 9 h) on the formation, microstructure, and thermal behavior of the final products were investigated. The reduction reaction took place after milling stoichiometric powder blends for 2 h. Nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders in high purity were obtained in the absence of any secondary phase and any impurity via mechanochemistry by milling for 5 h and leaching with 4 mol/L HCl. After annealing, pure and nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders transformed to a single NbB phase without leaving behind NbB2 and Nb3B4 phases.
RELATED INFORMATION Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Titanium Carbide Powder
Titanium Carbide Powder
Product Name: Titanium Carbide Powder
| Product | Titanium Carbide Powder |
| Colour | Grey |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | TiC |
| Product Code | NCZ-C-106/20 |
| CAS Number | 12070-08-5 |
Titanium Carbide Powder Description :
Titanium Carbide (TIC) is a Gray metallic powder with a cubic system structure. With high-wear resistance, perfect corrosion resistance and high-temperature resistance, As hardness material, it’s widely used as the thermal spray coating powder material, the welding material, the flinty membranous material, the military aviation material, the hard alloy, and the cermet. Titanium carbide, TiC, is an extremely hard (Mohs 9-9.5) refractory ceramic material, similar to tungsten carbide. It has the appearance of black powder with the sodium chloride (face-centered cubic) crystal structure. Also, the product has good conductivity and chemical inert ability to steel and ironApplication of Titanium Carbide TiC:
1. The carbide is mainly used in the manufacturing of cermet, heat-resistant alloy, and cemented carbide due to its high melting point, high hardness, and good chemical stability.- Applies in the spray coating material, the welding material, the flinty membranous material, the military aviation material, the hard alloy, and the cermet.
- Used in the preparation of cermets, which are frequently used to machine steel materials at high cutting speed.
- Used as an abrasion-resistant surface coating on metal parts, such as tool bits and watch mechanisms.
- Used as a heat shield coating for atmospheric reentry of spacecraft.
Zirconium Carbide Powder
Zirconium Carbide Powder
Product Name: Zirconium Carbide Powder
| Product | Zirconium Carbide Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | ZrC |
| Product Code | NCZ-C-110/20 |
| CAS Number | 12070-14-3 |

Reviews
There are no reviews yet.