Aluminum Nanoparticles
₹0.00
Aluminum Nanoparticles
| MF: | Al |
| Chemical Name: | Aluminum |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ201 |
| CAS Number | 7429-90-5 |
Aluminum Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Related products
Antimony Oxide Nanoparticles
Antimony Oxide Nanoparticles
| Product | Antimony Trioxide Nano powder |
| Stock No. | NCZNP103-19 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80 nm (customization available) |
| CAS Number | 1309-64-4 |
| Formula | Sb2O3 |
| Density | 5.2g/cm3 |
| Melting Point | 656 ˚C |
| Boiling Point | 1425 ˚C |
Antimony Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Bismuth Nanopowder
Bismuth Nanopowder
Bismuth metal Nanopowder
Bismuth Nanoparticles
| Product |
Bismuth Nanopowder |
| Formula | Bi |
| Stock No. | NCZNP104-19 |
| CAS | 7429-90-5 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm (customization available) |
| Melting Point | 271 ˚C |
| SSA | 20 m2/g |
| Boiling Point | 143.-1560 ˚C |
Cadmium Nanoparticles
Cadmium Nanoparticles
Cadmium Nanopowder
Nano Cadmium powder
| Product | Cadmium Nanoparticles |
| Stock No. | NCZNP108-19 |
| CAS | 7440-43-9 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 60-80 nm (customization available) |
| Molecular Formula | Cd |
| Molecular Weight | 112.41 g/mol |
| Form | Powder |
| Colour | Grey |
| Density | 8.65 g/cm³ |
| Melting Point | 320.9 °C |
| Boiling Point | 765 °C |
| Young's Modulus | 50 GPa |
Hafnium Silicide Powder
Hafnium Silicide Nanoparticles
| MF | HfSiO2 |
| Chemical Name | Hafnium Silicide |
| Purity | ≥ 99% |
| APS | 50-100 nm, 1 to 5 um, 10 um, 325 Mesh (Size Customization possible) |
| Form | Gray Powder |
| Product Number | NCZ3244-20 |
| CAS Number | 12401-56-8 |
Technical Parameter:
| Product Name | MF | Purity | Particle Size | Melting Point | Density | Color |
| hafnium silicide | HfSi2 | 99% | 1-5um | 1680℃ | 8.02 g/cm3 | gray |
Chemical Composition:
| HfSi2 | Hf | Si | Zr | P | Fe | S | Ni |
| >99% | >75.2% | balance | 1.76% | 0.02% | 0.15% | 0.01% | 0.05% |
Tantalum Disilicide Ta5Si3
Tantalum Disilicide Nanoparticles
Tantalum Disilicide Powder Ta5Si3| MF | Ta5Si3 |
| Chemical Name | Tantalum Silicide |
| Purity | ≥ 99% |
| APS | 50-100 nm, 1 to 5 um, 10 um, 325 Mesh (Size Customization possible) |
| Form | Gray Powder |
| Product Number | NCZ3247-20 |
| CAS Number | 12067-56-0 |
Note: We supply different products of microparticles and Nanoparticles powder in all sizes range according to the client’s requirements.
Titanium Disilicide TiSi2
Titanium Disilicide TiSi2 Nanoparticles
Nano Titanium Disilicide
| MF | TiSi2 |
| Chemical Name | Titanium Disilicide |
| Purity | ≥ 99% |
| APS | 50-100 nm, 1 to 5 um, 10 um, 325 Mesh (Size Customization possible) |
| Form | Gray Powder |
| Product Number | NCZ3248-20 |
| CAS Number | 12039-83-7 |
Note: We supply different products of microparticles and Nanoparticles powder in all sizes range according to the client’s requirements.
Titanium Disilicide Powder
Ytterbium Fluoride Nanoparticles
Ytterbium Fluoride Nanoparticles
Ytterbium Fluoride Nanopowder
| MF: | YbF3 |
| Chemical Name: | Ytterbium Fluoride |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ6101 |
| CAS Number | 13860-80-0 |
Yttrium Oxide nanoparticles
Yttrium Oxide Nanoparticles
Yttrium Oxide Nanopowder
| MF: | Y2O3 |
| Chemical Name: | Yttrium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 30 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ6001 |
| CAS Number | 1314-36-9 |
