Erbium Nitrate Powder
₹0.00
Erbium Nitrate Powder
| Product |
Erbium Nitrate Powder |
| CAS No. | 10031-51-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99% |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
| Ingredient | Er(NO3)3 |
| Product Code | NCZ-AP-10048/20 |
| Molecular Weight | 353.27 |
| Density | N/A |
| Melting Point | N/A |
Erbium Nitrate Description
Erbium Nitrate, an important colourant in glass manufacturing and porcelain enamel glazes, and also as main raw material for producing high purity Erbium Oxide. High purity Erbium Nitrate is applied as dopant in making optical fibre and amplifier. It is particularly useful as an amplifier for fiber optic data transfer.
Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Activated Carbon Fiber
Activated Carbon Fiber
Product Name: ACF (Purity: 99.9%, Mesh: 120)
| Product | Activated Carbon Fiber |
| Cat No | NCZ-MN-156/20 |
| CAS No | 99685-96-8 |
| Purity | 99.99% |
| Mesh | 100-120 |
| Benzene | ≥ 40wt% |
| BET | ≥ 1300m2g |
Carbon Activated Powder
Carbon Activated Powder
Product Name: Carbon Activated Powder (C, Purity: > 99.9% APS: 25 mesh)
| Product | Carbon Activated Powder |
| Cat No | NCZ-MN-158/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | > 99.9% |
| APS | 25 mesh |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Melting Point | 3550C (6422F) |
| Boiling Point | Sublimes |
| PH value | 5.0-10.0 |
| Specific Gravity | 250-600g/1 |
| % Volatiles by volume @ 21C (70F) | 0 |
| Vapor Density | 0.4 |
| Vapor pressure | 1 @ 3586C (6487F) |
| Solubility | Insoluble in water |
Cesium Selenide Powder
Cesium Selenide Powder
Product Name: Cesium Selenide Powder
| Product | Cesium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC808/20 |
| CAS No | 31052-46-7 |
| Purity | >99.9 % |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | Cs2Se |
| Molecular Weight | 344.7709 g/mol |
| Form | Powder |
Cesium Selenide Description
Cesium Selenide is generally immediately available in most volumes. High purity, submicron and nanopowder forms may be considered. Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available. Additional technical, research and safety (MSDS) information is available as is a Reference Calculator for converting relevant units of measurement.
Cesium Selenide Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Granular Activated Carbon
Granular Activated Carbon
Product Name: Granular Activated Carbon (C, Purity: 99.9%, APS: 50-60µm)
| Product | Granular Activated Carbon |
| Cat No | NCZ-MN-164/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 50-60 µm |
| Molecular Weight | 242.62 g/ mol |
| Form | Granules |
| Color | Black |
| PH value | 6-7 |
| SSA | 900-1100 m2/g |
| Bulk Density | 0.45 g/ cm3 |
| Solubility | Insoluble In Water |
Indium Arsenide Nanopowder
Indium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Arsenide Nanopowder (InAs, Purity: 99.9%)
| Product | Indium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC812/20 |
| CAS No | 1303-11-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Molecular Formula | InAs |
| Molecular Weight | 189.740g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.67g/cm3 |
| Melting Point | 942°C |
| Refractive Index | 3.51 |
| Dielectric Constant | 15.15 |
| Electrton Mobility | 40000(cm2/(V*s)) |
| Storage | Normal Room Temperature |
| Thermal Conductivity | 0.27(300K (W/cm•K)) |
| Specific Heat Capacity | 47.8 J•mol-1•K-1 |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Indium Arsenide Nanopowder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Indium Selenide Powder
Indium Selenide Powder
Product Name: Indium Selenide Powder (In2Se3, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Indium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC815/20 |
| CAS No | 12056-07-4 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | In2Se3 |
| Molecular Weight | 466.516 g/mol |
| Density | 5.80 g/cm³ |
| Solubility in water | Insoluble in cold water |
Indium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tri Pelletized Activated Carbon
Micron Carbonyl Iron Powder
Product Name: Micron Carbonyl Iron Powder (Purity: 99.9%, APS: 5-10 µm)
| Product | Carbonyl Iron Powder |
| Cat No | NCZ-MN-166/20 |
| CAS No | 7439-89-6 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 5-10µm |
| Molecular Formula | Fe |
| Molecular Weight | 55.85g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 7.86g/cm3 |
| Melting Point | 1535°C |
| Boiling Point | 2750°C |
| Thermal Expansion | 11.8 µm•m-1•K-1 |
| Thermal Conductivity | 0.804 W/cm/K (298.2 K) |
| Vickers Hardness | 608 MPa |
| Poisson's Ratio | 0.29 |
| Electrical Resistivity | 9.71 µΩ•cm (20°C) |
| Electronegativity | 1.8 Paulings |
| Young's Modulus | 211 GPa |
| Specific Heat | 0.106 Cal/g/K @ 25°C |
| Heat of Fusion | 3.56 Cal/gm mol |
| Solubility | Insoluble in water |
Zinc Selenide Powder
Zinc Selenide Powder
Product Name: Zinc Selenide Powder (ZnSe, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Zinc Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC817/20 |
| CAS No | 1315-09-9 |
| Purity | >99.9 % |
| APS | 40-70µm (Can be customized) |
| Molecular Formula | ZnSe |
| Molecular Weight | 144.35 g/mol |
| Color | Yellow |
| Density | 5.27 g/cm³ |
| Melting Point | 1525 °C |
| Linear Expansion Coefficient | 7.57x10-6 @ 20°C |
| Young Modulus | 67.2 GPa |
| Thermal Conductivity | 18 Wm |
| Solubility in water | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.