Erbium Nitrate Powder
₹0.00
Erbium Nitrate Powder
| Product |
Erbium Nitrate Powder |
| CAS No. | 10031-51-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99% |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
| Ingredient | Er(NO3)3 |
| Product Code | NCZ-AP-10048/20 |
| Molecular Weight | 353.27 |
| Density | N/A |
| Melting Point | N/A |
Erbium Nitrate Description
Erbium Nitrate, an important colourant in glass manufacturing and porcelain enamel glazes, and also as main raw material for producing high purity Erbium Oxide. High purity Erbium Nitrate is applied as dopant in making optical fibre and amplifier. It is particularly useful as an amplifier for fiber optic data transfer.
Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Activated Carbon Fiber
Activated Carbon Fiber
Product Name: ACF (Purity: 99.9%, Mesh: 120)
| Product | Activated Carbon Fiber |
| Cat No | NCZ-MN-156/20 |
| CAS No | 99685-96-8 |
| Purity | 99.99% |
| Mesh | 100-120 |
| Benzene | ≥ 40wt% |
| BET | ≥ 1300m2g |
Bentonite Clay Nanopowder
Bentonite Clay Nanopowder
Product Name: Bentonite Clay Nanopowder (Purity: 99.9%, APS: < 80nm)
Product |
Bentonite Clay Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-113/20 |
| CAS No | 1302-78-9 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 80nm |
| Molecular Weight | 108.1 g/mol |
| Form | Powder |
| Specific Gravity | 2.5(H2O) |
| Melting Point | Decomposes |
| Solubility | Slightly soluble in water Insoluble in methanol |
| Molecular Formula | Al2H2O6Si |
Bentonite Clay Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Cesium Selenide Powder
Cesium Selenide Powder
Product Name: Cesium Selenide Powder
| Product | Cesium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC808/20 |
| CAS No | 31052-46-7 |
| Purity | >99.9 % |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | Cs2Se |
| Molecular Weight | 344.7709 g/mol |
| Form | Powder |
Cesium Selenide Description
Cesium Selenide is generally immediately available in most volumes. High purity, submicron and nanopowder forms may be considered. Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available. Additional technical, research and safety (MSDS) information is available as is a Reference Calculator for converting relevant units of measurement.
Cesium Selenide Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Copper Indium Gallium Selenide
Copper Indium Gallium Selenide
| Product | Copper Indium Gallium Selenide |
| Cat No | NCZ-NSC809/20 |
| CAS No | 12018-95-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1-2µm |
| Molecular Formula | CuInxGa(1-x)Se2 |
| Form | Powder |
| Color | Silver |
| Density | 5.7 g/cm3 |
| Melting Point | 990-1070 °C |
Copper Indium Gallium Selenide Description
Copper Indium Gallium Selenide Powder (CIGS) for solar energy applications is a p-type or absorber layer material. CIGS-based photovoltaic cells (PV Cells) for solar energy are fabricated from a positively charged or p-type CIGS layer underneath a negatively charged or n-type layer.
The p-type layer can be produced by thin film deposition of a Gallium doped Copper Indium Selenide (CIGS) Nanopowder sold under the Nanochemazone Solar Energy group. Most CIGS-based PV solar cells are produced from thin film deposition of CIGS using sputtering techniques.
Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available.
Copper Indium Gallium Selenide Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Granular Activated Carbon
Granular Activated Carbon
Product Name: Granular Activated Carbon (C, Purity: 99.9%, APS: 50-60µm)
| Product | Granular Activated Carbon |
| Cat No | NCZ-MN-164/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 50-60 µm |
| Molecular Weight | 242.62 g/ mol |
| Form | Granules |
| Color | Black |
| PH value | 6-7 |
| SSA | 900-1100 m2/g |
| Bulk Density | 0.45 g/ cm3 |
| Solubility | Insoluble In Water |
Indium Arsenide Nanopowder
Indium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Arsenide Nanopowder (InAs, Purity: 99.9%)
| Product | Indium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC812/20 |
| CAS No | 1303-11-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Molecular Formula | InAs |
| Molecular Weight | 189.740g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.67g/cm3 |
| Melting Point | 942°C |
| Refractive Index | 3.51 |
| Dielectric Constant | 15.15 |
| Electrton Mobility | 40000(cm2/(V*s)) |
| Storage | Normal Room Temperature |
| Thermal Conductivity | 0.27(300K (W/cm•K)) |
| Specific Heat Capacity | 47.8 J•mol-1•K-1 |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Indium Arsenide Nanopowder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Gallium Arsenide Nanopowder (InGaAs, Purity: 99.9%, APS: < 100 nm)
| Product | Indium Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC814/20 |
| CAS No | 106097-59-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | InGaAs |
| Molecular Weight | 259.46 g/mol |
| Form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Density | 5.68 g/cm³ |
| Melting Point | 844 °C |
| Conclusion | The specifications Confirm with enterprise standard |
Indium Gallium Arsenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tantalum Carbide Powder
Tantalum Carbide Powder
Tantalum Carbide Powder (TaC, Purity: 99.9%, APS: 1000 nm, Cubic)| Product | Tantalum Carbide Powder |
| Cat No | NCZ-MN-260/20 |
| CAS No | 12070-06-3 |
| APS | 1000 nm (customizable) |
| Purity | 99.9% |
| Molecular Formula | TaC |
| Molecular Weight | 192.96 g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 14.30 g/cm³ |
| Melting Point | 3,880 °C |
| Boiling Point | 4,780 °C |
| Solubility | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.