Erbium Nitrate Powder
₹0.00
Erbium Nitrate Powder
| Product |
Erbium Nitrate Powder |
| CAS No. | 10031-51-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99% |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
| Ingredient | Er(NO3)3 |
| Product Code | NCZ-AP-10048/20 |
| Molecular Weight | 353.27 |
| Density | N/A |
| Melting Point | N/A |
Erbium Nitrate Description
Erbium Nitrate, an important colourant in glass manufacturing and porcelain enamel glazes, and also as main raw material for producing high purity Erbium Oxide. High purity Erbium Nitrate is applied as dopant in making optical fibre and amplifier. It is particularly useful as an amplifier for fiber optic data transfer.
Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Activated Carbon Fiber
Activated Carbon Fiber
Product Name: ACF (Purity: 99.9%, Mesh: 120)
| Product | Activated Carbon Fiber |
| Cat No | NCZ-MN-156/20 |
| CAS No | 99685-96-8 |
| Purity | 99.99% |
| Mesh | 100-120 |
| Benzene | ≥ 40wt% |
| BET | ≥ 1300m2g |
Bentonite Clay Nanopowder
Bentonite Clay Nanopowder
Product Name: Bentonite Clay Nanopowder (Purity: 99.9%, APS: < 80nm)
Product |
Bentonite Clay Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-113/20 |
| CAS No | 1302-78-9 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 80nm |
| Molecular Weight | 108.1 g/mol |
| Form | Powder |
| Specific Gravity | 2.5(H2O) |
| Melting Point | Decomposes |
| Solubility | Slightly soluble in water Insoluble in methanol |
| Molecular Formula | Al2H2O6Si |
Bentonite Clay Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Carbon Activated Powder
Carbon Activated Powder
Product Name: Carbon Activated Powder (C, Purity: > 99.9% APS: 25 mesh)
| Product | Carbon Activated Powder |
| Cat No | NCZ-MN-158/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | > 99.9% |
| APS | 25 mesh |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Melting Point | 3550C (6422F) |
| Boiling Point | Sublimes |
| PH value | 5.0-10.0 |
| Specific Gravity | 250-600g/1 |
| % Volatiles by volume @ 21C (70F) | 0 |
| Vapor Density | 0.4 |
| Vapor pressure | 1 @ 3586C (6487F) |
| Solubility | Insoluble in water |
Charcoal Powder
Charcoal Powder
Product Name: Charcoal Powder (C, APS: 60-70µm, Purity: 99.9%)
| Product | Charcoal Powder |
| Cat No | NCZ-MN-162/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 60-70µm |
| Molecular Formula | C |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Bulk Density | 0.34g/ml |
Glassy Carbon Spherical Powder
Glassy Carbon Spherical Powder
Product Name: Glassy Carbon Spherical Powder (C, Purity: 99.9%, APS: 2~12µm)
| Product | Glassy Carbon Spherical Powder |
| Cat No | NCZ-MN-163/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 2~12µm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01 g/mol |
| Density | 2.267 g/cm³ |
| Appearance | Black solid |
| Melting Point | 3652 - 3697 °C (sublimes) |
| Boiling Point | 4200 °C |
| Thermal Conductivity | 119-165 W/m/K |
| Heat of Vaporization | 128 K-Cal/gm |
| Electronegativity | 2.55 Paulings |
| Solubility | Insoluble in water |
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Gallium Arsenide Nanopowder (InGaAs, Purity: 99.9%, APS: < 100 nm)
| Product | Indium Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC814/20 |
| CAS No | 106097-59-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | InGaAs |
| Molecular Weight | 259.46 g/mol |
| Form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Density | 5.68 g/cm³ |
| Melting Point | 844 °C |
| Conclusion | The specifications Confirm with enterprise standard |
Indium Gallium Arsenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Palladium on Activated Charcoal Catalyst
Palladium on Activated Charcoal Catalyst
Product Name: Palladium on Activated Charcoal Catalyst (Pd/C, APS: 40-60µm, Purity: >99.9%)
| Product | Palladium on Activated Charcoal Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-150/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/C |
| Color | Black |
| Pd on Activated Charcoal | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Surface Area, BET | ≥950 m²/g |
| Impurity | ≤0.3 % |
| Water Content | 0.1 % |
| Ash Content | ≤0.5 % |
Tri Pelletized Activated Carbon
Micron Carbonyl Iron Powder
Product Name: Micron Carbonyl Iron Powder (Purity: 99.9%, APS: 5-10 µm)
| Product | Carbonyl Iron Powder |
| Cat No | NCZ-MN-166/20 |
| CAS No | 7439-89-6 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 5-10µm |
| Molecular Formula | Fe |
| Molecular Weight | 55.85g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 7.86g/cm3 |
| Melting Point | 1535°C |
| Boiling Point | 2750°C |
| Thermal Expansion | 11.8 µm•m-1•K-1 |
| Thermal Conductivity | 0.804 W/cm/K (298.2 K) |
| Vickers Hardness | 608 MPa |
| Poisson's Ratio | 0.29 |
| Electrical Resistivity | 9.71 µΩ•cm (20°C) |
| Electronegativity | 1.8 Paulings |
| Young's Modulus | 211 GPa |
| Specific Heat | 0.106 Cal/g/K @ 25°C |
| Heat of Fusion | 3.56 Cal/gm mol |
| Solubility | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.