Erbium Nitrate Powder
₹0.00
Erbium Nitrate Powder
| Product |
Erbium Nitrate Powder |
| CAS No. | 10031-51-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99% |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
| Ingredient | Er(NO3)3 |
| Product Code | NCZ-AP-10048/20 |
| Molecular Weight | 353.27 |
| Density | N/A |
| Melting Point | N/A |
Erbium Nitrate Description
Erbium Nitrate, an important colourant in glass manufacturing and porcelain enamel glazes, and also as main raw material for producing high purity Erbium Oxide. High purity Erbium Nitrate is applied as dopant in making optical fibre and amplifier. It is particularly useful as an amplifier for fiber optic data transfer.
Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Bentonite Clay Nanopowder
Bentonite Clay Nanopowder
Product Name: Bentonite Clay Nanopowder (Purity: 99.9%, APS: < 80nm)
Product |
Bentonite Clay Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-113/20 |
| CAS No | 1302-78-9 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 80nm |
| Molecular Weight | 108.1 g/mol |
| Form | Powder |
| Specific Gravity | 2.5(H2O) |
| Melting Point | Decomposes |
| Solubility | Slightly soluble in water Insoluble in methanol |
| Molecular Formula | Al2H2O6Si |
Bentonite Clay Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Cesium Selenide Powder
Cesium Selenide Powder
Product Name: Cesium Selenide Powder
| Product | Cesium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC808/20 |
| CAS No | 31052-46-7 |
| Purity | >99.9 % |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | Cs2Se |
| Molecular Weight | 344.7709 g/mol |
| Form | Powder |
Cesium Selenide Description
Cesium Selenide is generally immediately available in most volumes. High purity, submicron and nanopowder forms may be considered. Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available. Additional technical, research and safety (MSDS) information is available as is a Reference Calculator for converting relevant units of measurement.
Cesium Selenide Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Charcoal Powder
Charcoal Powder
Product Name: Charcoal Powder (C, APS: 60-70µm, Purity: 99.9%)
| Product | Charcoal Powder |
| Cat No | NCZ-MN-162/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 60-70µm |
| Molecular Formula | C |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Bulk Density | 0.34g/ml |
Granular Activated Carbon
Granular Activated Carbon
Product Name: Granular Activated Carbon (C, Purity: 99.9%, APS: 50-60µm)
| Product | Granular Activated Carbon |
| Cat No | NCZ-MN-164/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 50-60 µm |
| Molecular Weight | 242.62 g/ mol |
| Form | Granules |
| Color | Black |
| PH value | 6-7 |
| SSA | 900-1100 m2/g |
| Bulk Density | 0.45 g/ cm3 |
| Solubility | Insoluble In Water |
Indium Selenide Powder
Indium Selenide Powder
Product Name: Indium Selenide Powder (In2Se3, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Indium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC815/20 |
| CAS No | 12056-07-4 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | In2Se3 |
| Molecular Weight | 466.516 g/mol |
| Density | 5.80 g/cm³ |
| Solubility in water | Insoluble in cold water |
Indium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Palladium on Alumina Catalyst
Palladium on Alumina Catalyst
Product Name: Palladium on Alumina Catalyst (Pd/Al2O3, Purity: >99.9%, APS: 40-60µm)
| Product | Palladium on Alumina Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-151/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/Al2O3 |
| Palladium on Alumina | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Density | ≥0.55 g/ml |
| Surface Area, BET | ≥120 m²/g |
Rubidium Selenide Powder
Rubidium Selenide Powder
Product Name: Rubidium Selenide Powder (Rb2Se, >99%, APS: 40-70µm)
| Product | Rubidium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC816/20 |
| CAS No | 31052-43-4 |
| Purity | >99 % |
| Molecular Formula | Rb2Se |
| Molecular Weight | 249.895 g/mol |
| Form | Powder |
| Density | 3220 kg/m-³ |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
Rubidium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tri Pelletized Activated Carbon
Micron Carbonyl Iron Powder
Product Name: Micron Carbonyl Iron Powder (Purity: 99.9%, APS: 5-10 µm)
| Product | Carbonyl Iron Powder |
| Cat No | NCZ-MN-166/20 |
| CAS No | 7439-89-6 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 5-10µm |
| Molecular Formula | Fe |
| Molecular Weight | 55.85g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 7.86g/cm3 |
| Melting Point | 1535°C |
| Boiling Point | 2750°C |
| Thermal Expansion | 11.8 µm•m-1•K-1 |
| Thermal Conductivity | 0.804 W/cm/K (298.2 K) |
| Vickers Hardness | 608 MPa |
| Poisson's Ratio | 0.29 |
| Electrical Resistivity | 9.71 µΩ•cm (20°C) |
| Electronegativity | 1.8 Paulings |
| Young's Modulus | 211 GPa |
| Specific Heat | 0.106 Cal/g/K @ 25°C |
| Heat of Fusion | 3.56 Cal/gm mol |
| Solubility | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.