Gold Chloride Powder
₹0.00
Gold Chloride Powder
| Product |
Gold Chloride Powder |
| Colour | yellow solid |
| Purity | 99% |
| Particle size | 100-325 Mesh (Customizable) |
| Ingredient/MF | AuCl |
| Product Code | NCZ-CP-273/20 |
| Density | 7.6 g/cm3 |
| CAS No | 10294-29-8 |
| Melting point | 170 °C (338 °F; 443 K) |
| Boiling point | 298 °C (568 °F; 571 K) (decomposes) |
Gold Chloride Description
Gold Chloride, traditionally called auric chloride, is a chemical compound of gold and chlorine. With the molecular formula Au2Cl6, the name gold trichloride is a simplification, referring to the empirical formula, AuCl3. The Roman numerals in the name indicate that the gold has an oxidation state of +3, which is common for gold compounds.
There is also another related chloride of gold, gold(I) chloride (AuCl). Chloroauric acid, HAuCl4, the product formed when gold dissolves in aqua regia, is sometimes referred to as “gold chloride” or “acid gold trichloride”. Gold chloride is very hygroscopic and highly soluble in water as well as ethanol.
It decomposes above 160 °C or in light. Gold chloride is used as a starting material for the preparation of Phosphine ligated gold(I) complexes, which is used as catalysts in synthetic chemistry. It is also used to prepare metallic gold and potassium auric bromide and potassium chloride.
Related information
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Spherical High Speed Steel
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Carbon Mesoporous Nanopowder
Carbon Mesoporous Nanopowder
Product Name: Carbon Mesoporous Nanopowder (C, Purity: >99.9%, APS: < 100nm)
| Product | Carbon Mesoporous Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-160/20 |
| CAS No | 1333-86-4 |
| Purity | >99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01 |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Density | 1-2.1 g/cm³ |
| Melting Point | 3654 °C |
| Boiling Point | 4827 °C |
| SSA | >500 m2/g (BET) |
| Vapor pressure | 1 mm Hg @ 3586C |
| Solubility | Soluble in Water |
Copper Indium Gallium Selenide
Copper Indium Gallium Selenide
| Product | Copper Indium Gallium Selenide |
| Cat No | NCZ-NSC809/20 |
| CAS No | 12018-95-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1-2µm |
| Molecular Formula | CuInxGa(1-x)Se2 |
| Form | Powder |
| Color | Silver |
| Density | 5.7 g/cm3 |
| Melting Point | 990-1070 °C |
Copper Indium Gallium Selenide Description
Copper Indium Gallium Selenide Powder (CIGS) for solar energy applications is a p-type or absorber layer material. CIGS-based photovoltaic cells (PV Cells) for solar energy are fabricated from a positively charged or p-type CIGS layer underneath a negatively charged or n-type layer.
The p-type layer can be produced by thin film deposition of a Gallium doped Copper Indium Selenide (CIGS) Nanopowder sold under the Nanochemazone Solar Energy group. Most CIGS-based PV solar cells are produced from thin film deposition of CIGS using sputtering techniques.
Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available.
Copper Indium Gallium Selenide Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Gallium Arsenide Nanopowder (InGaAs, Purity: 99.9%, APS: < 100 nm)
| Product | Indium Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC814/20 |
| CAS No | 106097-59-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | InGaAs |
| Molecular Weight | 259.46 g/mol |
| Form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Density | 5.68 g/cm³ |
| Melting Point | 844 °C |
| Conclusion | The specifications Confirm with enterprise standard |
Indium Gallium Arsenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Indium Selenide Powder
Indium Selenide Powder
Product Name: Indium Selenide Powder (In2Se3, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Indium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC815/20 |
| CAS No | 12056-07-4 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | In2Se3 |
| Molecular Weight | 466.516 g/mol |
| Density | 5.80 g/cm³ |
| Solubility in water | Insoluble in cold water |
Indium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Lanthanum (III) Phosphate, Anhydrous Powder
Lanthanum Phosphate or Lanthanum (III) Phosphate, Anhydrous Powder
Product Name: Lanthanum (III) Phosphate, Anhydrous| Product Name | Lanthanum (III) Phosphate, Anhydrous |
| Cat No | NCZ-MN-259/20 |
| CAS No | 13778-59-1 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 40-50 µm |
| MF | LaPO4 |
| Molecular Weight | 233.875 g/mol |
| Appearance | White powder or chunks |
| Form | Powder |
| Non-Rare Earth Impurities | %Max. | %Max. | %Max. |
| Fe2O3 | 0.005 | 0.01 | 0.01 |
| SiO2 | 0.01 | 0.02 | 0.03 |
| CaO | 0.01 | 0.01 | 0.03 |
| Cl- | 0.005 | 0.01 | 0.05 |
| SO4- | 0.01 | 0.01 | 0.03 |
| K2O | 0.01 | 0.01 | 0.01 |
| Na2O | 0.005 | 0.01 | 0.01 |
Lanthanum (III) phosphate Applications:
Lanthanum Phosphate Widely used in microelectronics, catalysts, ferroelectric materials, lithium batteries, semiconductors, and other electronic fields.Lanthanum (III) phosphate Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters. Also available as Lanthanum (III) phosphate hydrate form powderLanthanum (III) Phosphate Hydrate
Lanthanum Phosphate or Lanthanum (III) Phosphate Hydrate is highly insoluble in water and converts to the oxide when heated (calcined). Anhydrous Lanthanum (III) Phosphate is generally immediately available in most volumes. High purity, submicron, and nanopowder forms may be considered. Nanochemazone produces too many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available. Additional technical, research, and safety (MSDS) information are available. Please request a quote above to receive pricing information based on your specifications. Lanthanum Hafnium Zirconate PowderPalladium on Alumina Catalyst
Palladium on Alumina Catalyst
Product Name: Palladium on Alumina Catalyst (Pd/Al2O3, Purity: >99.9%, APS: 40-60µm)
| Product | Palladium on Alumina Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-151/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/Al2O3 |
| Palladium on Alumina | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Density | ≥0.55 g/ml |
| Surface Area, BET | ≥120 m²/g |
Tri Pelletized Activated Carbon
Tri Pelletized Activated Carbon
Product Name: Tri Pelletized Activated Carbon (c, APS: 1-10µm Purity: 99.9%)
| Product | Tri Pelletized Activated Carbon |
| Cat No | NCZ-MN-169/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1-10μm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12-01g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Melting Point | 3550°C |
| Boiling Point | Sublimes |
| PH value | 5.0-10.0 |
| Vapor Density | 0.4 |
| Vapor pressure | 1 @ 3586C (6487F) |
| Solubility | Insoluble in water |
Tungsten Hexacarbonyl Nanopowder
Tungsten Hexacarbonyl Nanopowder
Product Name: Tungsten Hexacarbonyl Nanopowder (W, Purity: 99.9%, APS: 80-100 nm)
| Product | Tungsten Hexacarbonyl Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-170/20 |
| CAS No | 14040-11-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Linear Formula | W(CO)6 |
| Form | Solid |
| Density | 2.65 g/mL at 25 °C (lit) |
| Melting Point | 150 °C (lit) |
| Vapor Density | 12.1 (vs air) |
| Vapor Pressure | 1.2 mmHg (67 °C) |
| Impurities | < 1 % Mo |

Reviews
There are no reviews yet.