Rhodium Oxide Pentahydrate
₹0.00
Rhodium Oxide Pentahydrate
| Product |
Rhodium Oxide Pentahydrate |
| Colour | Gray |
| Purity | 99% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Rh2O3•5H2O |
| Product Code | NCZ-CP-203/20 |
| CAS Number | 39373-27-8 |
Rhodium Oxide Pentahydrate
Used as a catalytic convertor in automobiles. It is also employed as an industrial catalyst in the manufacturing of chemical intermediates such as oxo-alcohols, as well as nitric acid and ethanoic (acetic) acid productions.
It is, likewise, of interest for new capacitor electrode materials, dynamic random-access memories (DRAMs) and non-volatile random-access memories (FeRAMs). Rhodium Oxide Pentahydrate is a highly insoluble thermally stable Rhodium source suitable for glass, optic and ceramic applications. Oxide compounds are not conductive to electricity. However, certain perovskite structured oxides are electronically conductive finding application in the cathode of solid oxide fuel cells and oxygen generation systems.
They are compounds containing at least one oxygen anion and one metallic cation. They are typically insoluble in aqueous solutions (water) and extremely stable making them useful in ceramic structures as simple as producing clay bowls to advanced electronics and in light weight structural components in aerospace and electrochemical applications such as fuel cells in which they exhibit ionic conductivity.
Metal oxide compounds are basic anhydrides and can therefore react with acids and with strong reducing agents in redox reactions. Rhodium Oxide Pentahydrate is generally immediately available in most volumes. Ultra high purity and high purity compositions improve both optical quality and usefulness as scientific standards. Nanoscale elemental powders and suspensions, as alternative high surface area forms, may be considered. Additional technical, research and safety (MSDS) information is available.
Related Information
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Activated Carbon Fiber
Activated Carbon Fiber
Product Name: ACF (Purity: 99.9%, Mesh: 120)
| Product | Activated Carbon Fiber |
| Cat No | NCZ-MN-156/20 |
| CAS No | 99685-96-8 |
| Purity | 99.99% |
| Mesh | 100-120 |
| Benzene | ≥ 40wt% |
| BET | ≥ 1300m2g |
Aluminum Sulphide Powder
Aluminum Sulphide Powder
Product Name: Aluminum Sulphide Powder
| Product | Aluminum Sulphide |
| CAS No. | 1302-81-4 |
| Appearance | White Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Al2S3 |
| Product Code | NCZ-MP-S101 |
| Molecular Weight | 150.16 g/mol |
| Theoretical Density | 2.02 g/cm³ |
| Melting Point | 1,100°C (2,012°F) |
Al2S3 Description :
Sulfides
Inorganic sulfides are ionic compounds containing the sulfide ion S2−. Sulfide compounds can be used in a wide variety of applications including solid-state electrolytes, cathode materials in lithium-ion and thermal batteries, semi-conductors in thermoelectric devices, as part of phosphor compositions, as photovoltaic materials, as pigments, and a variety of other applications. Nanochemazone is a world-leading manufacturer in the production of sulfide compounds with one of the most comprehensive selections of sulfides and extensive sulfide-manufacturing expertise. Most sulfides are manufactured as powders in large batch quantities but certain commercial sulfides are available in large metric-ton quantities. Additionally, Nanochemazone can custom synthesis sulfides that may not be listed in our catalog and can modify sulfides to customer's specifications including producing mixed sulfides, non-stoichiometric compositions, or special purities and particle sizes.
Aluminum Sulfide Applications:
Aluminum sulfide, also known as aluminium sulphide, is a compound of aluminum and sulfur with the formula Al2S3. A colorless or gray solid with an exceptional sensitivity to moisture, aluminum sulfide is not to be confused with the more widely used aluminum sulfate, Al2(SO4)3. Exposed to the atmosphere or other sources of moisture, aluminum sulfide will hydrolize into aluminum hydroxides and hydrogen sulfide gas. This makes careful storage and handling a priority. Many of the most interesting applications of aluminum sulfide remain in the early research phases, with many researchers eager to explore its value in aluminum-sulfur energy story.- Energy storage. A subject of research in the production of aluminum-sulfur batteries, a potentially superior alternative to lithium batteries.
- Like several similar metal sulfides, aluminum sulfide may be of value for its photovoltaic properties at smaller scales.
- Useful for its reactivity in producing several commercially or academically valuable compounds.
- Aluminum source. Moderately water and acid soluble source for aluminum.
Charcoal Powder
Charcoal Powder
Product Name: Charcoal Powder (C, APS: 60-70µm, Purity: 99.9%)
| Product | Charcoal Powder |
| Cat No | NCZ-MN-162/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 60-70µm |
| Molecular Formula | C |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Bulk Density | 0.34g/ml |
Granular Activated Carbon
Granular Activated Carbon
Product Name: Granular Activated Carbon (C, Purity: 99.9%, APS: 50-60µm)
| Product | Granular Activated Carbon |
| Cat No | NCZ-MN-164/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 50-60 µm |
| Molecular Weight | 242.62 g/ mol |
| Form | Granules |
| Color | Black |
| PH value | 6-7 |
| SSA | 900-1100 m2/g |
| Bulk Density | 0.45 g/ cm3 |
| Solubility | Insoluble In Water |
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Gallium Arsenide Nanopowder (InGaAs, Purity: 99.9%, APS: < 100 nm)
| Product | Indium Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC814/20 |
| CAS No | 106097-59-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | InGaAs |
| Molecular Weight | 259.46 g/mol |
| Form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Density | 5.68 g/cm³ |
| Melting Point | 844 °C |
| Conclusion | The specifications Confirm with enterprise standard |
Indium Gallium Arsenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Palladium on Alumina Catalyst
Palladium on Alumina Catalyst
Product Name: Palladium on Alumina Catalyst (Pd/Al2O3, Purity: >99.9%, APS: 40-60µm)
| Product | Palladium on Alumina Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-151/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/Al2O3 |
| Palladium on Alumina | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Density | ≥0.55 g/ml |
| Surface Area, BET | ≥120 m²/g |
Rubidium Selenide Powder
Rubidium Selenide Powder
Product Name: Rubidium Selenide Powder (Rb2Se, >99%, APS: 40-70µm)
| Product | Rubidium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC816/20 |
| CAS No | 31052-43-4 |
| Purity | >99 % |
| Molecular Formula | Rb2Se |
| Molecular Weight | 249.895 g/mol |
| Form | Powder |
| Density | 3220 kg/m-³ |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
Rubidium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Zinc Selenide Powder
Zinc Selenide Powder
Product Name: Zinc Selenide Powder (ZnSe, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Zinc Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC817/20 |
| CAS No | 1315-09-9 |
| Purity | >99.9 % |
| APS | 40-70µm (Can be customized) |
| Molecular Formula | ZnSe |
| Molecular Weight | 144.35 g/mol |
| Color | Yellow |
| Density | 5.27 g/cm³ |
| Melting Point | 1525 °C |
| Linear Expansion Coefficient | 7.57x10-6 @ 20°C |
| Young Modulus | 67.2 GPa |
| Thermal Conductivity | 18 Wm |
| Solubility in water | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.