Rhodium Oxide Pentahydrate
₹0.00
Rhodium Oxide Pentahydrate
| Product |
Rhodium Oxide Pentahydrate |
| Colour | Gray |
| Purity | 99% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Rh2O3•5H2O |
| Product Code | NCZ-CP-203/20 |
| CAS Number | 39373-27-8 |
Rhodium Oxide Pentahydrate
Used as a catalytic convertor in automobiles. It is also employed as an industrial catalyst in the manufacturing of chemical intermediates such as oxo-alcohols, as well as nitric acid and ethanoic (acetic) acid productions.
It is, likewise, of interest for new capacitor electrode materials, dynamic random-access memories (DRAMs) and non-volatile random-access memories (FeRAMs). Rhodium Oxide Pentahydrate is a highly insoluble thermally stable Rhodium source suitable for glass, optic and ceramic applications. Oxide compounds are not conductive to electricity. However, certain perovskite structured oxides are electronically conductive finding application in the cathode of solid oxide fuel cells and oxygen generation systems.
They are compounds containing at least one oxygen anion and one metallic cation. They are typically insoluble in aqueous solutions (water) and extremely stable making them useful in ceramic structures as simple as producing clay bowls to advanced electronics and in light weight structural components in aerospace and electrochemical applications such as fuel cells in which they exhibit ionic conductivity.
Metal oxide compounds are basic anhydrides and can therefore react with acids and with strong reducing agents in redox reactions. Rhodium Oxide Pentahydrate is generally immediately available in most volumes. Ultra high purity and high purity compositions improve both optical quality and usefulness as scientific standards. Nanoscale elemental powders and suspensions, as alternative high surface area forms, may be considered. Additional technical, research and safety (MSDS) information is available.
Related Information
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Bentonite Clay Nanopowder
Bentonite Clay Nanopowder
Product Name: Bentonite Clay Nanopowder (Purity: 99.9%, APS: < 80nm)
Product |
Bentonite Clay Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-113/20 |
| CAS No | 1302-78-9 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 80nm |
| Molecular Weight | 108.1 g/mol |
| Form | Powder |
| Specific Gravity | 2.5(H2O) |
| Melting Point | Decomposes |
| Solubility | Slightly soluble in water Insoluble in methanol |
| Molecular Formula | Al2H2O6Si |
Bentonite Clay Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Carbon Activated Powder
Carbon Activated Powder
Product Name: Carbon Activated Powder (C, Purity: > 99.9% APS: 25 mesh)
| Product | Carbon Activated Powder |
| Cat No | NCZ-MN-158/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | > 99.9% |
| APS | 25 mesh |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Melting Point | 3550C (6422F) |
| Boiling Point | Sublimes |
| PH value | 5.0-10.0 |
| Specific Gravity | 250-600g/1 |
| % Volatiles by volume @ 21C (70F) | 0 |
| Vapor Density | 0.4 |
| Vapor pressure | 1 @ 3586C (6487F) |
| Solubility | Insoluble in water |
Charcoal Powder
Charcoal Powder
Product Name: Charcoal Powder (C, APS: 60-70µm, Purity: 99.9%)
| Product | Charcoal Powder |
| Cat No | NCZ-MN-162/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 60-70µm |
| Molecular Formula | C |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Bulk Density | 0.34g/ml |
Indium Arsenide Nanopowder
Indium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Arsenide Nanopowder (InAs, Purity: 99.9%)
| Product | Indium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC812/20 |
| CAS No | 1303-11-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Molecular Formula | InAs |
| Molecular Weight | 189.740g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.67g/cm3 |
| Melting Point | 942°C |
| Refractive Index | 3.51 |
| Dielectric Constant | 15.15 |
| Electrton Mobility | 40000(cm2/(V*s)) |
| Storage | Normal Room Temperature |
| Thermal Conductivity | 0.27(300K (W/cm•K)) |
| Specific Heat Capacity | 47.8 J•mol-1•K-1 |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Indium Arsenide Nanopowder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Indium Selenide Powder
Indium Selenide Powder
Product Name: Indium Selenide Powder (In2Se3, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Indium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC815/20 |
| CAS No | 12056-07-4 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-70µm |
| Molecular Formula | In2Se3 |
| Molecular Weight | 466.516 g/mol |
| Density | 5.80 g/cm³ |
| Solubility in water | Insoluble in cold water |
Indium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Rubidium Selenide Powder
Rubidium Selenide Powder
Product Name: Rubidium Selenide Powder (Rb2Se, >99%, APS: 40-70µm)
| Product | Rubidium Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC816/20 |
| CAS No | 31052-43-4 |
| Purity | >99 % |
| Molecular Formula | Rb2Se |
| Molecular Weight | 249.895 g/mol |
| Form | Powder |
| Density | 3220 kg/m-³ |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
Rubidium Selenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tantalum Carbide Powder
Tantalum Carbide Powder
Tantalum Carbide Powder (TaC, Purity: 99.9%, APS: 1000 nm, Cubic)| Product | Tantalum Carbide Powder |
| Cat No | NCZ-MN-260/20 |
| CAS No | 12070-06-3 |
| APS | 1000 nm (customizable) |
| Purity | 99.9% |
| Molecular Formula | TaC |
| Molecular Weight | 192.96 g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 14.30 g/cm³ |
| Melting Point | 3,880 °C |
| Boiling Point | 4,780 °C |
| Solubility | Insoluble in water |
Tantalum Carbide Application:
Tantalum Carbide Powder Applications
1. Tantalum carbide is often added to tungsten carbide/cobalt (WC/Co) powder attritions to enhance the physical properties of the sintered structure. It also acts as a grain growth inhibitors preventing the formation of large grains, thus producing materials of optimal hardness. 2. It is also used as a coating for steel molds in the injection molding of aluminum alloys. While providing a hard, wear-resistant surface, it also provides a low friction mold surface. 3. Tantalum carbide is also used in the production of sharp instruments with extreme mechanical resistance and hardness. 4. It is also used in tool bits for cutting tools. Tantalum carbide is widely used as a sintering additive in ultra-high temperature ceramics (UHTCs) or as a ceramic reinforcement in high-entropy alloys (HEAs) due to its excellent physical properties in melting point, hardness, elastic modulus, thermal conductivity, thermal shock resistance, and chemical stability, which makes it a desirable material for aircraft and rockets in aerospace industries. Nanochemazone specializes in producing high purity Tantalum Carbide Powder with the smallest possible average grain sizes for use in the preparation of pressed and bonded sputtering targets and in Chemical Vapor Deposition (CVD) and Physical Vapor Deposition (PVD) processes including Thermal and Electron Beam (E-Beam) Evaporation, Low-Temperature Organic Evaporation, Atomic Layer Deposition (ALD), Metallic-Organic and Chemical Vapor Deposition (MOCVD). Powders are also useful in any application where high surface areas are desired such as water treatment and in fuel cell and solar applications. Nanoparticles also produce very high surface areas. Our standard powder particle sizes average in the range of - 325 mesh, - 100 mesh, 10-50 microns, and submicron (< 1 micron). We can also provide many materials in the nanoscale range.Tantalum Carbide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tri Pelletized Activated Carbon
Tri Pelletized Activated Carbon
Product Name: Tri Pelletized Activated Carbon (c, APS: 1-10µm Purity: 99.9%)
| Product | Tri Pelletized Activated Carbon |
| Cat No | NCZ-MN-169/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1-10μm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12-01g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Melting Point | 3550°C |
| Boiling Point | Sublimes |
| PH value | 5.0-10.0 |
| Vapor Density | 0.4 |
| Vapor pressure | 1 @ 3586C (6487F) |
| Solubility | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.