Synthetic Graphite Powder
₹0.00
Product Name: Synthetic Graphite Powder
| Product | Synthetic Graphite Powder |
| CAS No. | 7782-42-5 |
| Appearance | Black Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 8µm,75 µm (Can be customized) |
| Product Code | NCZ-NSC331/20 |
| Formula | C |
| Desnity | 2.1-2.2g/cm3 |
Synthetic Graphite Powder Description :
Graphite archaically referred to as plumbago, is a crystalline form of the element carbon with its atoms arranged in a hexagonal structure.
Synthetic Graphite Powder occurs naturally in this form and is the most stable form of carbon under standard conditions. Under high pressures and temperatures, it converts to diamond. Synthetic Graphite Powder is used in pencils and lubricants.
Synthetic Graphite Powder a good conductor of heat and electricity. Its high conductivity makes it useful in electronic products such as electrodes, batteries, and solar panels. Solid carbon comes in different forms known as allotropes depending on the type of chemical bond. The two most common are diamond and graphite (less common ones include buckminsterfullerene).
In diamond the bonds are sp3 and the atoms form tetrahedra with each bound to four nearest neighbors. In graphite, they are sp2 orbital hybrids and the atoms form in planes with each bound to three nearest neighbors 120 degrees apart.
The individual layers are called graphene. In each layer, the carbon atoms are arranged in a honeycomb lattice with a separation of 0.142 nm, and the distance between planes is 0.335 nm. Atoms in the plane are bonded covalently, with only three of the four potential bonding sites satisfied.
The fourth electron is free to migrate in the plane, making graphite electrically conductive. Bonding between layers is via weak van der Waals bonds, which allows layers of graphite to be easily separated, or to slide past each other.
Electrical conductivity perpendicular to the layers is consequently about 1000 times lower. The two known forms of graphite, alpha (hexagonal), and beta (rhombohedral), have very similar physical properties, except that the graphene layers stack slightly differently.
The alpha graphite may be either flat or buckled. The alpha form can be converted to the beta form through mechanical treatment and the beta form reverts to the alpha form when it is heated above 1300 °C
Synthetic Graphite Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
You must be logged in to post a review.
Related products
Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | Silver, Ceramic Material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
CoCrW Alloy Powder
Product Name: CoCrW Alloy Powder
| Product |
CoCrW Alloy Powder |
| CAS No. | 7440-50-8/7440-47-3 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | CoCrW |
| Product Code | NCZ-NSC-164/20 |
Description:
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy(PM), injection molding(MIM), spray painting(SP) etc. |
Hafnium Carbide Powder
Product Name: Hafnium Carbide Powder
| Product | Hafnium Carbide Powder |
| Colour | Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | HfC |
| Product Code | NCZ-C-103/20 |
| CAS Number | 12069-85-1 |
Brief Description of Hafnium carbide powder HfC:
Hafnium carbide ( HfC) is a chemical compound of hafnium and carbon With a melting point of about 3900 °C it is one of the most refractory binary compounds known. However, it has low oxidation resistance, with the oxidation starting at temperatures as low as 430 °C Hafnium carbide is usually carbon deficient and therefore its composition is often expressed as HfCx (x = 0.5 to 1.0). It has a cubic (rock-salt) crystal structure at any value of xApplication of Hafnium carbide powder HfC:
- Used for preparation of ultra-high temperature ceramics
- The reactant in the synthesis of hafnium-containing organometallic polymers
- Used as an additive in alloys
- Used in coatings
- Widely used in microelectronics, semiconductor, aerospace high-temperature resistant material, coating materials, ceramic materials, ceramic target material, etc.
Hafnium carbide Powder related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Niobium Boride Powder
Niobium Boride Powder
Product Name: Niobium Boride Powder
| MF: | NbB |
| Chemical Name | Niobium Boride Powder |
| EINECS: | 235-723-2 |
| Purity: | 99.9% |
| Molecular weight: | 103.72 |
| Product Number: | NCZ-SC-112/20 |
| Cas Number: | 12619-90-8 |
| Density | 7.39g/ml |
Niobium Boride Powder Related Information
Niobium boride powders having NbB, NbB2 and Nb3B4 phases in various amounts and single phase NbB powders were successfully synthesized by using powder metallurgy methods from related metal oxide raw materials in the presence of a strong reducing agent. Nb2O5, B2O3 and Mg powder blends were milled at room temperature
A high-energy ball mill for different time. Subsequently, an undesired MgO phase was removed from the milled powders by HCl leaching to constitute NbB–NbB2–Nb3B4 as final products, and they were subjected to an annealing process at 1500 °C for 4 h to observe probable boride transformation. Characterization was carried out by XRD, DSC, PSA, SEM/EDX, TEM, and VSM. The effects of milling time (up to 9 h) on the formation, microstructure, and thermal behavior of the final products were investigated.
The reduction reaction took place after milling stoichiometric powder blends for 2 h. Nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders in high purity were obtained in the absence of any secondary phase and any impurity via mechanochemistry by milling for 5 h and leaching with 4 mol/L HCl. After annealing, pure and nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders transformed into a single NbB phase without leaving behind NbB2 and Nb3B4 phases.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tantalum boride Powder
Product Name: Tantalum boride Powder
| MF: | TaB |
| Chemical Name |
Tantalum boride Powder |
| Color | Gray |
| EINECS | 234-496-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Molecular weight: | 191.76 |
| Product Number: | NCZ-SC-116/20 |
| Cas Number: | 12045-19-1 |
| Density: | 14.2 g/cm3 |
Tantalum boride Powder RELATED INFORMATION
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tantalum carbide Powder
Product Name: Tantalum Carbide Powder
| Product | Tantalum Carbide Powder |
| Colour | Brown-Gray |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | TaC |
| Product Code | NCZ-C-105/20 |
| CAS Number | 12070-06-3 |
Tantalum carbide Powder Description:
Tantalum carbides form a family of binary chemical compounds of tantalum and carbon with the empirical formula TaCx, where usually varies between 0.4 and 1. They are extremely hard, brittle, refractory ceramic materials with metallic electrical conductivity. They appear as brown-Gray powders, which are usually processed by sintering. Being important cermet materials, tantalum carbides are commercially used in tool bits for cutting applications and are sometimes added to tungsten carbide alloys.Properties of TaC Tantalum carbide powder:
Tantalum carbides have metallic electrical conductivity, both in terms of its magnitude and temperature dependence. TaC is a superconductor with a relatively high transition temperature of TC = 10.35 K. Application of TaC Tantalum carbide powder- Widely used in the production of microwave absorbing materials, metal powder injection
- Used as all kinds of superhard material and powder metallurgy products additives etc.
- Used as a cutting tool.
- Used for delicate Ceramics.
- Hard wear-resistant alloy tools, tools, molds, and wear-resistant corrosion-resistant structural components additive, improve the toughness of the alloy.
- Tantalum carbide sintered shown in gold, watches can be made decorations.
Zirconium Carbide Powder
Zirconium Carbide Powder
Product Name: Zirconium Carbide Powder
| Product | Zirconium Carbide Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | ZrC |
| Product Code | NCZ-C-110/20 |
| CAS Number | 12070-14-3 |

Reviews
There are no reviews yet.