Titanium Silicon Carbide
₹0.00
Titanium Silicon Carbide
Product |
Titanium Silicon Carbide |
| CAS No. | 12202-82-3 |
| Appearance | Gray |
| Purity | 99% |
| APS | 1-5µM (Can be customized) |
| Ingredient | Ti3SiC2 |
| Product Code | NCZ-NSC815/20 |
| Molecular Weight | 195.71 |
| Density | 4.5 g/cm3 |
| Melting Point | N/A |
Titanium Silicon Carbide Description
Titanium Silicon Carbide is a ternary layered MAX phase compound of the general type Mn+1AXn, where M is a transition metal, A is an element such as aluminum or silicon, and X is either carbon or nitrogen, with n=1, 2, or 3. MAX phase compounds are precursors for the production of MXenes, novel 2D materials notable for their properties that combine aspects of both metals and ceramics.
Synthesizing MXenes from the bulk three dimensional MAX phase involves exfoliation or etching to selectively remove the A layer, resulting in layers which can be separated by other ions (known as intercalation) which enhances their properties. Nanochemazone manufactures a comprehensive catalog of ultra high purity (≥99.999%) MAX phase and MXene materials. Other compositions may be available by request. Please request a quote above to receive pricing information based on your specifications.
Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Activated Carbon Fiber
Activated Carbon Fiber
Product Name: ACF (Purity: 99.9%, Mesh: 120)
| Product | Activated Carbon Fiber |
| Cat No | NCZ-MN-156/20 |
| CAS No | 99685-96-8 |
| Purity | 99.99% |
| Mesh | 100-120 |
| Benzene | ≥ 40wt% |
| BET | ≥ 1300m2g |
Charcoal Powder
Charcoal Powder
Product Name: Charcoal Powder (C, APS: 60-70µm, Purity: 99.9%)
| Product | Charcoal Powder |
| Cat No | NCZ-MN-162/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 60-70µm |
| Molecular Formula | C |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Bulk Density | 0.34g/ml |
Gallium Arsenide Nanopowder
Gallium Arsenide Nanopowder
| Product | Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC810/20 |
| CAS No | 1303-00-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Molecular Formula | GaAs |
| Molecular Weight | 144.64g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.3g/cm3 |
| Melting Point | 1400°C |
| Young Modulus | 85 GPa |
| Thermal Conductivity | 47 W/m-K |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Gallium Arsenide Nano powder Description
Gallium Arsenide Nano powder composed of gallium arsenide nanoparticles (average particle size: 4?m) used in various semiconductor and photo optic applications. Gallium arsenide nano powder is hydrophobic and forms clear colloidal sultions in ethanol and non-polar solvents) Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available, as is additional technical and safety (MSDS) data. Please contact us for information on lead time and pricing above.
Gallium Arsenide Nanopowder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Glassy Carbon Spherical Powder
Glassy Carbon Spherical Powder
Product Name: Glassy Carbon Spherical Powder (C, Purity: 99.9%, APS: 2~12µm)
| Product | Glassy Carbon Spherical Powder |
| Cat No | NCZ-MN-163/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 2~12µm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01 g/mol |
| Density | 2.267 g/cm³ |
| Appearance | Black solid |
| Melting Point | 3652 - 3697 °C (sublimes) |
| Boiling Point | 4200 °C |
| Thermal Conductivity | 119-165 W/m/K |
| Heat of Vaporization | 128 K-Cal/gm |
| Electronegativity | 2.55 Paulings |
| Solubility | Insoluble in water |
Lanthanum (III) Phosphate, Anhydrous Powder
Lanthanum Phosphate or Lanthanum (III) Phosphate, Anhydrous Powder
Product Name: Lanthanum (III) Phosphate, Anhydrous| Product Name | Lanthanum (III) Phosphate, Anhydrous |
| Cat No | NCZ-MN-259/20 |
| CAS No | 13778-59-1 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 40-50 µm |
| MF | LaPO4 |
| Molecular Weight | 233.875 g/mol |
| Appearance | White powder or chunks |
| Form | Powder |
| Non-Rare Earth Impurities | %Max. | %Max. | %Max. |
| Fe2O3 | 0.005 | 0.01 | 0.01 |
| SiO2 | 0.01 | 0.02 | 0.03 |
| CaO | 0.01 | 0.01 | 0.03 |
| Cl- | 0.005 | 0.01 | 0.05 |
| SO4- | 0.01 | 0.01 | 0.03 |
| K2O | 0.01 | 0.01 | 0.01 |
| Na2O | 0.005 | 0.01 | 0.01 |
Lanthanum (III) phosphate Applications:
Lanthanum Phosphate Widely used in microelectronics, catalysts, ferroelectric materials, lithium batteries, semiconductors, and other electronic fields.Lanthanum (III) phosphate Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters. Also available as Lanthanum (III) phosphate hydrate form powderLanthanum (III) Phosphate Hydrate
Lanthanum Phosphate or Lanthanum (III) Phosphate Hydrate is highly insoluble in water and converts to the oxide when heated (calcined). Anhydrous Lanthanum (III) Phosphate is generally immediately available in most volumes. High purity, submicron, and nanopowder forms may be considered. Nanochemazone produces too many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available. Additional technical, research, and safety (MSDS) information are available. Please request a quote above to receive pricing information based on your specifications. Lanthanum Hafnium Zirconate PowderPalladium on Activated Charcoal Catalyst
Palladium on Activated Charcoal Catalyst
Product Name: Palladium on Activated Charcoal Catalyst (Pd/C, APS: 40-60µm, Purity: >99.9%)
| Product | Palladium on Activated Charcoal Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-150/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/C |
| Color | Black |
| Pd on Activated Charcoal | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Surface Area, BET | ≥950 m²/g |
| Impurity | ≤0.3 % |
| Water Content | 0.1 % |
| Ash Content | ≤0.5 % |
Tantalum Carbide Powder
Tantalum Carbide Powder
Tantalum Carbide Powder (TaC, Purity: 99.9%, APS: 1000 nm, Cubic)| Product | Tantalum Carbide Powder |
| Cat No | NCZ-MN-260/20 |
| CAS No | 12070-06-3 |
| APS | 1000 nm (customizable) |
| Purity | 99.9% |
| Molecular Formula | TaC |
| Molecular Weight | 192.96 g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 14.30 g/cm³ |
| Melting Point | 3,880 °C |
| Boiling Point | 4,780 °C |
| Solubility | Insoluble in water |
Tantalum Carbide Application:
Tantalum Carbide Powder Applications
1. Tantalum carbide is often added to tungsten carbide/cobalt (WC/Co) powder attritions to enhance the physical properties of the sintered structure. It also acts as a grain growth inhibitors preventing the formation of large grains, thus producing materials of optimal hardness. 2. It is also used as a coating for steel molds in the injection molding of aluminum alloys. While providing a hard, wear-resistant surface, it also provides a low friction mold surface. 3. Tantalum carbide is also used in the production of sharp instruments with extreme mechanical resistance and hardness. 4. It is also used in tool bits for cutting tools. Tantalum carbide is widely used as a sintering additive in ultra-high temperature ceramics (UHTCs) or as a ceramic reinforcement in high-entropy alloys (HEAs) due to its excellent physical properties in melting point, hardness, elastic modulus, thermal conductivity, thermal shock resistance, and chemical stability, which makes it a desirable material for aircraft and rockets in aerospace industries. Nanochemazone specializes in producing high purity Tantalum Carbide Powder with the smallest possible average grain sizes for use in the preparation of pressed and bonded sputtering targets and in Chemical Vapor Deposition (CVD) and Physical Vapor Deposition (PVD) processes including Thermal and Electron Beam (E-Beam) Evaporation, Low-Temperature Organic Evaporation, Atomic Layer Deposition (ALD), Metallic-Organic and Chemical Vapor Deposition (MOCVD). Powders are also useful in any application where high surface areas are desired such as water treatment and in fuel cell and solar applications. Nanoparticles also produce very high surface areas. Our standard powder particle sizes average in the range of - 325 mesh, - 100 mesh, 10-50 microns, and submicron (< 1 micron). We can also provide many materials in the nanoscale range.Tantalum Carbide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tri Pelletized Activated Carbon
Micron Carbonyl Iron Powder
Product Name: Micron Carbonyl Iron Powder (Purity: 99.9%, APS: 5-10 µm)
| Product | Carbonyl Iron Powder |
| Cat No | NCZ-MN-166/20 |
| CAS No | 7439-89-6 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 5-10µm |
| Molecular Formula | Fe |
| Molecular Weight | 55.85g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 7.86g/cm3 |
| Melting Point | 1535°C |
| Boiling Point | 2750°C |
| Thermal Expansion | 11.8 µm•m-1•K-1 |
| Thermal Conductivity | 0.804 W/cm/K (298.2 K) |
| Vickers Hardness | 608 MPa |
| Poisson's Ratio | 0.29 |
| Electrical Resistivity | 9.71 µΩ•cm (20°C) |
| Electronegativity | 1.8 Paulings |
| Young's Modulus | 211 GPa |
| Specific Heat | 0.106 Cal/g/K @ 25°C |
| Heat of Fusion | 3.56 Cal/gm mol |
| Solubility | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.