Titanium Silicon Carbide
₹0.00
Titanium Silicon Carbide
Product |
Titanium Silicon Carbide |
| CAS No. | 12202-82-3 |
| Appearance | Gray |
| Purity | 99% |
| APS | 1-5µM (Can be customized) |
| Ingredient | Ti3SiC2 |
| Product Code | NCZ-NSC815/20 |
| Molecular Weight | 195.71 |
| Density | 4.5 g/cm3 |
| Melting Point | N/A |
Titanium Silicon Carbide Description
Titanium Silicon Carbide is a ternary layered MAX phase compound of the general type Mn+1AXn, where M is a transition metal, A is an element such as aluminum or silicon, and X is either carbon or nitrogen, with n=1, 2, or 3. MAX phase compounds are precursors for the production of MXenes, novel 2D materials notable for their properties that combine aspects of both metals and ceramics.
Synthesizing MXenes from the bulk three dimensional MAX phase involves exfoliation or etching to selectively remove the A layer, resulting in layers which can be separated by other ions (known as intercalation) which enhances their properties. Nanochemazone manufactures a comprehensive catalog of ultra high purity (≥99.999%) MAX phase and MXene materials. Other compositions may be available by request. Please request a quote above to receive pricing information based on your specifications.
Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Carbon Micro Powder
Carbon Micro Powder
Product Name: Carbon Micro Powder (C, Purity: 99.9%, APS: 2-12 µm)
| Product | Carbon Micro Powder |
| Cat No | NCZ-MN-161/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 2-12µm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Density | 2.2g/cm³ |
| Melting Point | 3652-3697 ºC |
| Boiling Point | 4200 ºC |
| Thermal Conductivity | 119-165 W/m/ |
| Solubility | Soluble in Water |
Gallium Arsenide Nanopowder
Gallium Arsenide Nanopowder
| Product | Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC810/20 |
| CAS No | 1303-00-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Molecular Formula | GaAs |
| Molecular Weight | 144.64g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.3g/cm3 |
| Melting Point | 1400°C |
| Young Modulus | 85 GPa |
| Thermal Conductivity | 47 W/m-K |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Gallium Arsenide Nano powder Description
Gallium Arsenide Nano powder composed of gallium arsenide nanoparticles (average particle size: 4?m) used in various semiconductor and photo optic applications. Gallium arsenide nano powder is hydrophobic and forms clear colloidal sultions in ethanol and non-polar solvents) Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available, as is additional technical and safety (MSDS) data. Please contact us for information on lead time and pricing above.
Gallium Arsenide Nanopowder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Glassy Carbon Spherical Powder
Glassy Carbon Spherical Powder
Product Name: Glassy Carbon Spherical Powder (C, Purity: 99.9%, APS: 2~12µm)
| Product | Glassy Carbon Spherical Powder |
| Cat No | NCZ-MN-163/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 2~12µm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01 g/mol |
| Density | 2.267 g/cm³ |
| Appearance | Black solid |
| Melting Point | 3652 - 3697 °C (sublimes) |
| Boiling Point | 4200 °C |
| Thermal Conductivity | 119-165 W/m/K |
| Heat of Vaporization | 128 K-Cal/gm |
| Electronegativity | 2.55 Paulings |
| Solubility | Insoluble in water |
Indium Arsenide Nanopowder
Indium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Arsenide Nanopowder (InAs, Purity: 99.9%)
| Product | Indium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC812/20 |
| CAS No | 1303-11-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Molecular Formula | InAs |
| Molecular Weight | 189.740g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.67g/cm3 |
| Melting Point | 942°C |
| Refractive Index | 3.51 |
| Dielectric Constant | 15.15 |
| Electrton Mobility | 40000(cm2/(V*s)) |
| Storage | Normal Room Temperature |
| Thermal Conductivity | 0.27(300K (W/cm•K)) |
| Specific Heat Capacity | 47.8 J•mol-1•K-1 |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Indium Arsenide Nanopowder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Indium Arsenide Powder
Indium Arsenide Powder
Product Name: Indium Arsenide Powder (InAs, Purity: 99.9%, APS: 40-50 µm)
| Product | Indium Arsenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC813/20 |
| CAS No | 1303-11-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 40-50µm |
| Molecular Formula | InAs |
| Molecular Weight | 189.740g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.67g/cm3 |
| Melting Point | 942°C |
| Refractive Index | 3.51 |
| Dielectric Constant | 15.15 |
| Electrton Mobility | 40000(cm2/(V*s)) |
| Storage | Normal Room Temperature |
| Thermal Conductivity | 0.27(300K (W/cm•K)) |
| Specific Heat Capacity | 47.8 J•mol-1•K-1 |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Gallium Arsenide Nanopowder (InGaAs, Purity: 99.9%, APS: < 100 nm)
| Product | Indium Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC814/20 |
| CAS No | 106097-59-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | InGaAs |
| Molecular Weight | 259.46 g/mol |
| Form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Density | 5.68 g/cm³ |
| Melting Point | 844 °C |
| Conclusion | The specifications Confirm with enterprise standard |
Indium Gallium Arsenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Lanthanum Hafnium Zirconate Powder
Lanthanum Hafnium Zirconate powder
Product Name: Lanthanum Hafnium Zirconate powder (Purity: 99.5%, APS: 30-45µM)| Product | Lanthanum Hafnium Zirconate powder |
| Cat No | NCZ-MN-258/20 |
| CAS No | 12031-48-0 |
| APS | 1-10 µM, 10-25 µM 25- 45 µM (Customizable) |
| Purity | 99.5% |
| Form | White, odorless Powder |
| Density | 6.05 g/cm3 |
| Melting Point | ~ 2680 deg C |
| Solubility | Insoluble in Water |
| Formula | La2Zr2O7 |
Lanthanum Hafnium Zirconate powder’s COA:
| Hf | 2.2% |
| Fe | 0.01% |
| Na | 0.01% |
| Al | 0.1% |
| Si | 0.1% |
| Ca | 0.005% |
| Sr | 0.02% |
| Pb | 0.001% |
Lanthanum zirconate Applications:
Widely used in microelectronics, catalysts, ferroelectric materials, / lithium batteries, semiconductors, and other electronic fields.Lanthanum zirconate Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters. Lanthanum Strontium Ferrite PowderPalladium on Alumina Catalyst
Palladium on Alumina Catalyst
Product Name: Palladium on Alumina Catalyst (Pd/Al2O3, Purity: >99.9%, APS: 40-60µm)
| Product | Palladium on Alumina Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-151/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/Al2O3 |
| Palladium on Alumina | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Density | ≥0.55 g/ml |
| Surface Area, BET | ≥120 m²/g |

Reviews
There are no reviews yet.