Titanium Silicon Carbide
₹0.00
Titanium Silicon Carbide
Product |
Titanium Silicon Carbide |
| CAS No. | 12202-82-3 |
| Appearance | Gray |
| Purity | 99% |
| APS | 1-5µM (Can be customized) |
| Ingredient | Ti3SiC2 |
| Product Code | NCZ-NSC815/20 |
| Molecular Weight | 195.71 |
| Density | 4.5 g/cm3 |
| Melting Point | N/A |
Titanium Silicon Carbide Description
Titanium Silicon Carbide is a ternary layered MAX phase compound of the general type Mn+1AXn, where M is a transition metal, A is an element such as aluminum or silicon, and X is either carbon or nitrogen, with n=1, 2, or 3. MAX phase compounds are precursors for the production of MXenes, novel 2D materials notable for their properties that combine aspects of both metals and ceramics.
Synthesizing MXenes from the bulk three dimensional MAX phase involves exfoliation or etching to selectively remove the A layer, resulting in layers which can be separated by other ions (known as intercalation) which enhances their properties. Nanochemazone manufactures a comprehensive catalog of ultra high purity (≥99.999%) MAX phase and MXene materials. Other compositions may be available by request. Please request a quote above to receive pricing information based on your specifications.
Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Carbon Activated Powder
Carbon Activated Powder
Product Name: Carbon Activated Powder (C, Purity: > 99.9% APS: 25 mesh)
| Product | Carbon Activated Powder |
| Cat No | NCZ-MN-158/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | > 99.9% |
| APS | 25 mesh |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Melting Point | 3550C (6422F) |
| Boiling Point | Sublimes |
| PH value | 5.0-10.0 |
| Specific Gravity | 250-600g/1 |
| % Volatiles by volume @ 21C (70F) | 0 |
| Vapor Density | 0.4 |
| Vapor pressure | 1 @ 3586C (6487F) |
| Solubility | Insoluble in water |
Carbon Micro Powder
Carbon Micro Powder
Product Name: Carbon Micro Powder (C, Purity: 99.9%, APS: 2-12 µm)
| Product | Carbon Micro Powder |
| Cat No | NCZ-MN-161/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 2-12µm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Density | 2.2g/cm³ |
| Melting Point | 3652-3697 ºC |
| Boiling Point | 4200 ºC |
| Thermal Conductivity | 119-165 W/m/ |
| Solubility | Soluble in Water |
Charcoal Powder
Charcoal Powder
Product Name: Charcoal Powder (C, APS: 60-70µm, Purity: 99.9%)
| Product | Charcoal Powder |
| Cat No | NCZ-MN-162/20 |
| CAS No | 7440-44-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 60-70µm |
| Molecular Formula | C |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Bulk Density | 0.34g/ml |
Indium Arsenide Nanopowder
Indium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Arsenide Nanopowder (InAs, Purity: 99.9%)
| Product | Indium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC812/20 |
| CAS No | 1303-11-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Molecular Formula | InAs |
| Molecular Weight | 189.740g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.67g/cm3 |
| Melting Point | 942°C |
| Refractive Index | 3.51 |
| Dielectric Constant | 15.15 |
| Electrton Mobility | 40000(cm2/(V*s)) |
| Storage | Normal Room Temperature |
| Thermal Conductivity | 0.27(300K (W/cm•K)) |
| Specific Heat Capacity | 47.8 J•mol-1•K-1 |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Indium Arsenide Nanopowder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Indium Arsenide Powder
Indium Arsenide Powder
Product Name: Indium Arsenide Powder (InAs, Purity: 99.9%, APS: 40-50 µm)
| Product | Indium Arsenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC813/20 |
| CAS No | 1303-11-3 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 40-50µm |
| Molecular Formula | InAs |
| Molecular Weight | 189.740g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 5.67g/cm3 |
| Melting Point | 942°C |
| Refractive Index | 3.51 |
| Dielectric Constant | 15.15 |
| Electrton Mobility | 40000(cm2/(V*s)) |
| Storage | Normal Room Temperature |
| Thermal Conductivity | 0.27(300K (W/cm•K)) |
| Specific Heat Capacity | 47.8 J•mol-1•K-1 |
| Solubility in water | Insoluble in water |
Palladium on Activated Charcoal Catalyst
Palladium on Activated Charcoal Catalyst
Product Name: Palladium on Activated Charcoal Catalyst (Pd/C, APS: 40-60µm, Purity: >99.9%)
| Product | Palladium on Activated Charcoal Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-150/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/C |
| Color | Black |
| Pd on Activated Charcoal | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Surface Area, BET | ≥950 m²/g |
| Impurity | ≤0.3 % |
| Water Content | 0.1 % |
| Ash Content | ≤0.5 % |
Palladium on Alumina Catalyst
Palladium on Alumina Catalyst
Product Name: Palladium on Alumina Catalyst (Pd/Al2O3, Purity: >99.9%, APS: 40-60µm)
| Product | Palladium on Alumina Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-151/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/Al2O3 |
| Palladium on Alumina | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Density | ≥0.55 g/ml |
| Surface Area, BET | ≥120 m²/g |
Silicon Monoxide Powder
Silicon Monoxide (SiO)
Product Name: Silicon Monoxide Powder| Product Name | Silicon Monoxide |
| Cat No. | NCZ-MN-056/20 |
| CAS No. | 10097-28-6 |
| MF | SiO |
| Purity | >99% |
| APS | 400 nm (Customizable) |
| Appearance | Black Brown Powder |
| Molecular Weight | 44.08 |
| Melting Point | 1702°C |
| Boiling Point | 1880°C |
| Density | 2.13g/cm³ |
| Refractive index | 1.980 |
| Application | Plating of optical equipment such as lens |
| Crushing to submicron level below D50 | 500 nm is also available |
Silicon Monoxide Chemical component (standard value): ppm max
| Fe | <20 ppm |
| Al | <20 ppm |
| Cu | <10 ppm |
| Ti | <10 ppm |
| Ca | <10 ppm |
| Mn | <30 ppm |
Silicon Monoxide Application Fields:
Lithium-ion secondary battery anode material precursors to prepare silicon-based anode material Fine ceramic, synthetic raw materials; such as silicon nitride and silicon carbide Because silicon monoxide fine powder is very active, it can be used as fine ceramic, synthetic raw materials, such as silicon nitride and silicon carbide fine ceramic powder raw materials. Used for the preparation of optical glass and semiconductor materials.
Evaporate it in a vacuum and coat it on the metal mirror surface of the optical instrument as a protective film. Preparation of semiconductor materials.
The hunt is on advanced battery materials with enhanced storage capacity, higher energy density, and better cycle characteristics than traditional lithium-ion batteries. Conventional lithium-ion batteries rely on graphite-based anodes, whose well-established properties aren’t ideal for meeting the growing consumer demand for high-performance electronics, such as smartphones, laptops, and electric vehicles. Current research focuses on developing new alternatives that perform better and are safer than lithium-ion, and Nanochemazone is leading the way.
Silicon monoxide is a promising alternative to graphite because of its high specific gravity, low volume expansion, and small initial surface area. Silicon-based anodes can increase capacity ten times over standard graphite, allowing smaller batteries to produce the same amount of power or increasing the ability of a battery of the same size. This is possible because of the internal channels within the silicon monoxide Nanospheres. These channels allow lithium ions to flow rapidly for quick charging, and they shorten the paths for a boost in power.
Nanochemazone offers a 99.99% pure silicon monoxide powder prepared using chemical vapor deposition, suitable for secondary battery anode material precursors to prepare silicon-based anode materials and fine ceramic, synthetic raw materials. Our silicon monoxide battery material is prized by researchers and innovators around the world for its quality, purity, and consistency.

Reviews
There are no reviews yet.