Erbium Nitrate Powder
₹0.00
Erbium Nitrate Powder
| Product |
Erbium Nitrate Powder |
| CAS No. | 10031-51-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99% |
| APS | 1-5 µM (Can be customized) |
| Ingredient | Er(NO3)3 |
| Product Code | NCZ-AP-10048/20 |
| Molecular Weight | 353.27 |
| Density | N/A |
| Melting Point | N/A |
Erbium Nitrate Description
Erbium Nitrate, an important colourant in glass manufacturing and porcelain enamel glazes, and also as main raw material for producing high purity Erbium Oxide. High purity Erbium Nitrate is applied as dopant in making optical fibre and amplifier. It is particularly useful as an amplifier for fiber optic data transfer.
Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
You must be logged in to post a review.
Related products
Activated Carbon Fiber
Activated Carbon Fiber
Product Name: ACF (Purity: 99.9%, Mesh: 120)
| Product | Activated Carbon Fiber |
| Cat No | NCZ-MN-156/20 |
| CAS No | 99685-96-8 |
| Purity | 99.99% |
| Mesh | 100-120 |
| Benzene | ≥ 40wt% |
| BET | ≥ 1300m2g |
Carbon Mesoporous Nanopowder
Carbon Mesoporous Nanopowder
Product Name: Carbon Mesoporous Nanopowder (C, Purity: >99.9%, APS: < 100nm)
| Product | Carbon Mesoporous Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-160/20 |
| CAS No | 1333-86-4 |
| Purity | >99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | C |
| Molecular Weight | 12.01 |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Density | 1-2.1 g/cm³ |
| Melting Point | 3654 °C |
| Boiling Point | 4827 °C |
| SSA | >500 m2/g (BET) |
| Vapor pressure | 1 mm Hg @ 3586C |
| Solubility | Soluble in Water |
Copper Indium Gallium Selenide
Copper Indium Gallium Selenide
| Product | Copper Indium Gallium Selenide |
| Cat No | NCZ-NSC809/20 |
| CAS No | 12018-95-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1-2µm |
| Molecular Formula | CuInxGa(1-x)Se2 |
| Form | Powder |
| Color | Silver |
| Density | 5.7 g/cm3 |
| Melting Point | 990-1070 °C |
Copper Indium Gallium Selenide Description
Copper Indium Gallium Selenide Powder (CIGS) for solar energy applications is a p-type or absorber layer material. CIGS-based photovoltaic cells (PV Cells) for solar energy are fabricated from a positively charged or p-type CIGS layer underneath a negatively charged or n-type layer.
The p-type layer can be produced by thin film deposition of a Gallium doped Copper Indium Selenide (CIGS) Nanopowder sold under the Nanochemazone Solar Energy group. Most CIGS-based PV solar cells are produced from thin film deposition of CIGS using sputtering techniques.
Nanochemazone produces to many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade, USP and EP/BP (European Pharmacopoeia/British Pharmacopoeia) and follows applicable ASTM testing standards. Typical and custom packaging is available.
Copper Indium Gallium Selenide Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Indium Gallium Arsenide Nanopowder
Product Name: Indium Gallium Arsenide Nanopowder (InGaAs, Purity: 99.9%, APS: < 100 nm)
| Product | Indium Gallium Arsenide Nanopowder |
| Cat No | NCZ-NSC814/20 |
| CAS No | 106097-59-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | < 100 nm |
| Molecular Formula | InGaAs |
| Molecular Weight | 259.46 g/mol |
| Form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Density | 5.68 g/cm³ |
| Melting Point | 844 °C |
| Conclusion | The specifications Confirm with enterprise standard |
Indium Gallium Arsenide Related Information
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Palladium on Activated Charcoal Catalyst
Palladium on Activated Charcoal Catalyst
Product Name: Palladium on Activated Charcoal Catalyst (Pd/C, APS: 40-60µm, Purity: >99.9%)
| Product | Palladium on Activated Charcoal Catalyst |
| Cat No | NCZ-MN-150/20 |
| CAS No | 7440-05-3 |
| Purity | >99.9% |
| APS | 40-60µm |
| Molecular Formula | Pd/C |
| Color | Black |
| Pd on Activated Charcoal | 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 10% |
| Surface Area, BET | ≥950 m²/g |
| Impurity | ≤0.3 % |
| Water Content | 0.1 % |
| Ash Content | ≤0.5 % |
Tri Pelletized Activated Carbon
Micron Carbonyl Iron Powder
Product Name: Micron Carbonyl Iron Powder (Purity: 99.9%, APS: 5-10 µm)
| Product | Carbonyl Iron Powder |
| Cat No | NCZ-MN-166/20 |
| CAS No | 7439-89-6 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 5-10µm |
| Molecular Formula | Fe |
| Molecular Weight | 55.85g/mol |
| Form | Powder |
| Color | Gray |
| Density | 7.86g/cm3 |
| Melting Point | 1535°C |
| Boiling Point | 2750°C |
| Thermal Expansion | 11.8 µm•m-1•K-1 |
| Thermal Conductivity | 0.804 W/cm/K (298.2 K) |
| Vickers Hardness | 608 MPa |
| Poisson's Ratio | 0.29 |
| Electrical Resistivity | 9.71 µΩ•cm (20°C) |
| Electronegativity | 1.8 Paulings |
| Young's Modulus | 211 GPa |
| Specific Heat | 0.106 Cal/g/K @ 25°C |
| Heat of Fusion | 3.56 Cal/gm mol |
| Solubility | Insoluble in water |
Tungsten Hexacarbonyl Nanopowder
Tungsten Hexacarbonyl Nanopowder
Product Name: Tungsten Hexacarbonyl Nanopowder (W, Purity: 99.9%, APS: 80-100 nm)
| Product | Tungsten Hexacarbonyl Nanopowder |
| Cat No | NCZ-MN-170/20 |
| CAS No | 14040-11-0 |
| Purity | 99.9% |
| APS | 80-100nm |
| Linear Formula | W(CO)6 |
| Form | Solid |
| Density | 2.65 g/mL at 25 °C (lit) |
| Melting Point | 150 °C (lit) |
| Vapor Density | 12.1 (vs air) |
| Vapor Pressure | 1.2 mmHg (67 °C) |
| Impurities | < 1 % Mo |
Zinc Selenide Powder
Zinc Selenide Powder
Product Name: Zinc Selenide Powder (ZnSe, >99.9%, APS: 40-70µm)
| Product | Zinc Selenide Powder |
| Cat No | NCZ-NSC817/20 |
| CAS No | 1315-09-9 |
| Purity | >99.9 % |
| APS | 40-70µm (Can be customized) |
| Molecular Formula | ZnSe |
| Molecular Weight | 144.35 g/mol |
| Color | Yellow |
| Density | 5.27 g/cm³ |
| Melting Point | 1525 °C |
| Linear Expansion Coefficient | 7.57x10-6 @ 20°C |
| Young Modulus | 67.2 GPa |
| Thermal Conductivity | 18 Wm |
| Solubility in water | Insoluble in water |

Reviews
There are no reviews yet.